Nemocnice
Zdroj: Thinkstockphotos
Záhadné

Ženě záhadně zmizela jedna kost. Později lékaři zjistili otřesnou příčinu!

Čtyřiačtyřicetiletá žena ze Skotka si se téměř rok stěžovala na přetrvávající bolest v oblasti levého ramene, kde se jí časem vytvořil otok. Lékaři nejdříve předpokládali, že jde pouze o drobnou frakturu. Později však zjistili, že se mýlili.

Výsledky rentgenového vyšetření potvrdily přítomnost nádorové léze v pažní kosti (humerus). Poté, když chtěli ověřit diagnózu biopsií, ta rakovinu vyloučila. To je dost zmátlo.

Za rok a půl další vyšetření odhalilo, že pažní kost zmizela. Až potom se jim konečně podařilo stanovit diagnózu. Šlo o vzácnou chorobu GSD, která je označována také jako syndrom mizející kosti.

V případě tohoto onemocnění se ničí kostní tkáň, která zřídne natolik, až se úplně absorbuje do krevního oběhu a dostává se tak do jiných tkání. Symptomy zpočátku připomínají řídnutí kostí, čili osteoporózu, proto je diagnóza této choroby tak náročná.

Léčba nemoci většinou probíhá velmi drasticky. Nejdříve musí být napadená kost chirurgicky odstraněna. Následně pacient absolvuje ozařování. Povinné je i užívání bisfosfonátů, které zabraňují řídnutí kostí. V některých případech symptomy vymizely stejně záhadně a nečekaně, jak se objevily.

Autor: mk

Diskuze