Žena trpěla nevyléčitelnou formou rakoviny
Zdroj: Profimedia
Co jí pomohlo?

Žena (52) byla v konečném stádiu rakoviny: Pak se zázračně uzdravila!

14. 6. 2018

Judy Perkins byla po deseti letech znovu diagnostikována rakovina prsu. Poté, co všechny dosputné léčebné metody selhaly, se rozhodla experimentovat. To jí však nakonec zachránilo život! Její případ vyvrátil dosavadní tvrzení o tom, že imunoterapie nepomáhá, a blíže byl popsán v časopise Nature Medicine.

Imunoterapie byla v roce 2013 v časopise Science označena za přelomový krok v boji proti rakovině. Zatímco u mnoha druhů rakoviny zaznamenávají onkologové výborné výsledky, v určitých případech nepomáhá a šance na úspěšný výsledek jsou mizivé. Do této kategorie se řadí i rakovina prsu.

Když se tedy u Američanky Judy toto onemocnění vyskytlo deset let poté, co ho poprvé porazila, a chemoterapie už tentokrát nezabíraly, rozhodla se, že absolvuje testování v Národním ústavu zdraví. Zde podstoupila právě imunoterapii.

Její tělo už bylo zaplaveno nádory velkými jako tenisové míčky, když ji do ústavu přivezli. Lékařský tým vedený Stevenem Rosenbergem jí nedával příliš velkou šanci na přežití. Po deseti měsících od zákroku však z jejího těla zmizely všechny nádory.

Šlo léčbu, která je vždy individuální a sestává z extraktovaných imunitních T buněk z vnitřku nebo z okolí nádoru. Touto metodou bylo ve zmiňovaném onkologickém ústavu léčeno 45 pacientů v konečném stádiu onemocnění a 7 z nich na léčbu reagovalo pozitivně.

Autor: mk

Diskuze