Stephen Hawking
Zdroj: TN.cz / isifa.com
Velká ztráta

Zemřel světově uznávaný génius, kterému lékaři dali dva roky života. Náhlou smrt komentovaly jeho děti

V noci na středu opustil tento svět celosvětově uznávaný vědec a fyzik, který se svými poznatky o vesmíru zasloužil velkému lidskému poznání. Génius s vážným handicapem se dožil 76 let.

4 fotky
Britský fyzik Stephen Hawking zemřel v kruhu rodinném ve středu v brzkých ranních hodinách. Hawking byl považován za nástupce Alberta Einsteina a Isaaka Newtona a svými teoriemi o vesmíru významnou měrou přispěl k rozvoji lidského poznání této nepříliš probádané oblasti.

„Byl skvělým vědcem a výjimečným mužem, jehož dílo a odkaz budou žít dlouhé roky,” uvedly podle BBC Hawkingovy děti. Stephen Hawking byl výjimečný nejen svými objevy a teoriemi, ale celým svým životním osudem. V 21 letech mu lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, která se projevuje postupným ochrnutím celého těla.

V té době mu lékaři dávali dva roky života. Neuvěřitelné se ale stalo skutečným a uznávaný fyzik se dožil dalších více než padesáti let. Svůj izolovaný život, během kterého byl odkázaný na speciální vozík a počítač, který se stal jediným způsobem jeho komunikace, využil Hawking především šíření svých myšlenek a představ o vesmíru. V roce 2014 byl podle něj dokonce natočen film s názvem Teorie všeho, který zobrazoval nelehký osud tohoto obdivuhodného muže. Navzdory svému postižení byl Hawking dvakrát ženatý a má tři děti.

Autor: bin

Diskuze