Lišák
Zdroj: archiv
Jan Schmedka ve své jediné rolik Lišáka.
Herec jedné role

VÍME PRVNÍ: Zemřel Jan Schmedka, představitel Lišáka z filmu Metráček

V pondělí na zápal plic zemřel Jan Schmedka (57), který ztvárnil nezapomenutelného Lišáka ve filmu Metráček, jehož předlohou se stala kniha spisovatele Stanislava Rudolfa.

Jan Schmedka se po roli Lišáka už hraní nevěnoval. Oženil se ve vesnici u Prostějova. S manželkou měl syna, který se ovšem moc nevyvedl. Představitel Lišáka se s ním později přestal stýkat a když manželka zemřela a on musel prodat dům, žil sám v pečovatelském domě v Olomouci.

V něm strávil poslední tři roky života. V červenci roku 2011 začal docházet na dialýzu kvůli onemocnění ledvin. Tam na něj zaměstnanci vzpomínají jenom v dobrém. "Byl to usměvavý pán, byla s ním legrace. Život bral s nadhledem a byl pohodový. Bude nám tu chybět," řekla webu Prásk.tv zaměstnankyně kliniky, kde se Schmedka léčil.

Oblíbený pacient rád vzpomínal na natáčení Metráčka z roku 1971. "Do školy přišel štáb a on tam pobíhal po chodbě. Pan režisér si ho vyhlídl, a protože prý byl tehdy rebel, tak neměl nic proti. Natáčení ho bavilo, přestože tam byl vlastně nejmladší," řekla nám dále pracovnice. Herec jedné role se živil jako řidič a jeho vášní byly motorky. Měl dva stroje a mnoho přátel se stejnou zálibou, s nimiž jezdil na výlety. Ti mu také připravují poslední rozloučení.

Autor: pet

Diskuze