Vážení
Zdroj: oficiální zdroj
Musí to být

ZAJÍMAVÉ: Letecká společnost váží cestující před nástupem do letadla. Diskriminace obézních lidí?

Letecká společnost váží cestující před odletem. Možná se vám to zdá bizarní, ale mají k tomu velmi důležitý důvod. Proč to tedy dělají?

Letecká společnost váží cestující před nástupem do letadla. Není to však žádná diskriminace vůči obézním lidem. Společnost Finnair žádá od cestujících, aby se před nástupem do letadla zvážili, kvůli shromáždění dat. Doufá totiž, že sníží provozní náklady, aby mohla lépe odhadnout požadavky na pohonné hmoty.

Letecké společnosti obvykle získávají průměrné statistiky hmotnosti od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), ale ty jsou už staré osm let. Pravděpodobně potřebují aktualizovat. Ve Finnair se tedy rozhodli, že to udělají sami.

Vše probíhá při odbavování na letišti v Helsinkách. Vše je dobrovolné, avšak doposud se Finnair povedlo zvážit pouze 180 cestujících. Cílem je zvážit jich 2000. Poté by měla být letecká společnost schopna „zefektivnit“ odhady paliv a následně zlepšit dopad na životní prostředí.

„Letečtí dopravci vědí, kolik váží letadla, kolik váží zavazadla, ale nikoliv, klik váží cestující,“ řekl ředitel komunikace Finnair Paivyt Tallqvist pro BBC. Právě nyní EASA uvádí, že průměrný muž váží 84,6 kg, ženy přicházejí v průměru 66,5 kg a každé dítě do 12 let má kolem 30 kg. To je však evropský průměr, ale průměry světové populace se značně liší. Například průměrný finský muž váží 85 kg a průměrná žena 70 kg.

Vliv na váhu cestujících má i roční období. V zimě jsou kabáty a těžké boty významnou zátěží. Finnair však není první, kdo se touto cestou vydal. V loňském roce udělala šestiměsíční průzkum společnost Hawaiin Airlines. V srpnu 2015 své cestující zase zvážil Uzbekistan Airways v roce 2013 to samé udělala Samoa Air, která byla první leteckou společností, která s tímto nápadem přišla.

Autor: mk

Diskuze