Skvělé!

Zahraniční filmaři v České republice utrácejí miliardy!

Středověké domy, brány, ale i přístav - to všechno vyrostlo u zámku v Doksanech nedaleko Litoměřic. Už třetí sérii historického seriálu tam totiž začne natáčet britská televize.

První dvě řady britského seriálu sledovalo jen na ostrovech průměrně šest milionů lidí týdně. Po světě pak mnoho dalších - ti všichni viděli, jak to vypadá na zámku v Doksanech, na hradech Křivoklát a Točník nebo možná na internetu hledali, kde se natáčely tyto scenérie. Celkem už britská veřejnoprávní televize v Česku jen za tento seriál utratila přes půl miliardy korun.

"Další peníze budeme utrácet i letos a doufáme, že i další dva roky, pokud bude mít seriál úspěch," řekl televizi Nova Kevan Van Thompson, producent seriálu.

Dalších deset dílů se bude natáčet především v Doksanech nedaleko Litoměřic, filmaři začínají už v pondělí. Během posledních třech měsíců vznikla v areálu místního zámku středověká Paříž.

"Jen vybudovat Paříž nás přijde na 12 milionů korun - ty peníze jdou místním," svěřil se Thompson.

Česko filmaře láká čím dál tím víc, natáčení je tu totiž levnější než v západní Evropě a nemusí z toho těžit jen hlavní město, ale i regiony. "Třeba jsme teď udělali střechu na konventu, provizorně zastřešili terasu. Pomáhají i jinak než penězma, třeba vyčistili mně všechny sklepy, jo, pomáhají mi udržovat okapy," řekla Marcela Josková, kastelánka zámku v Doksanech.

Autor: Zuzana Štíchová, mivr

Diskuze