Waldemar Matuška
Zdroj: Profimedia / oficiální zdroj
Byly to hity

Waldemar Matuška by dnes oslavil 86 let: Hlasujte, která z jeho písní je vaše nejoblíbenější!

Kdyby tehdy neemigroval, jistě by to byl právě on, kdo by s Karlem Gottem celé ty roky soutěžil o post Zlatého slavíka. Oblíbený český zpěvák Waldemar Matuška by dnes oslavil 86. narozeniny. Prosilavil se písněmi jako Tereza, Píseň pro Kristýnku, Sbohem, lásko, Růže z Texasu, Třešně zrály, Slavíci z Madridu, Eldorado nebo třeba duetem Ach, ta láska nebeská s Evou Pilarovou.

13 fotek
Walda se narodil jako Vladimír Matuška v Košicích, ale dětství prožil v Praze. Jeho maminka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Právě po ní nejspíše zdědil svůj talent. Vyučil se sklářem a zároveň se věnoval hudbě. byl to velký mutlitalent! Zpíval a hrál na mnoho hudebních nástrojů - kytaru, kontrabas, banjo a něco uměl zahrát například i na klavír nebo harmoniku.

Svou kariéru započal v divadle Reduta, kde se seznámil s dvojicí Suchý a Šliter. V roce přišel jeho hudební debut s písní Suvenýr. Brzy na to začal hrát v divadle Semafor. Právě to ho vyšouplo až na vrchol české hudební scény. V roce 1962 pak přešel do divadla Rokoko, kde účinkoval s dalšími velkými hvězdami, kterými byli například Karel Gott, Marta Kubišová, Helena Vondráčková nebo Václav Neckář.

Objevil se také v mnoha filmech a seriálech. Během působení v divadle Rokoko si pod vedením Darka Vostřela zahrál v hudebním televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III. Roli si střihl také v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, Fantom Morisvillu, Noc na Karlštějně, Všichni dobří rodáci nebo Trhák.

V roce 1972 začal vystupovat se skupinou K. T. O. (Kamarádi táborových ohňů). Čtyři roky na to si vzal za manželku Olgu Blechovou, s kterou má druhého syna Waldemara. V roce 1980 byl Matuška jmenován zasloužilým umělcem. O šest let později pak emigroval do USA, kde strávil i konec svého života. Zemřel 30. května 2009 v St. Petersburgu na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce.

Anketa

Která z písní Waldemara Matušky je vaše nejoblíbenější!

Hlasovalo 53 lidí.

Autor: mk

Diskuze