Helena Vondráčková - 3
Zdroj: Jakub Deml
Tajemství prozrazeno

Vondráčková o písni Dvě malá křídla: Je o potratu. Ale ne o mém!

Zpěvačka Helena Vondráčková (66) rozkryla tajemství svých největších hitů. Ten, který je opředený největšími tajnostmi, je píseň "Dvě malá křídla“. Vypráví sice o potratu, obsah písničky si ale lidé ztotožnili s Heleniným životem neprávem.

"Text psal Zdeněk Borovec a je velmi citlivě napsaný. Musela jsem k tomu přistupovat jemně a nebylo to rozhodně jednoduché,“ vzpomíná Vondráčková.

Zpěvačka Prásku svěřila, jak to bylo s interrupcí, o které prostřednictvím písničky roky zpívá. "Já jsem s tím neměla žádnou zkušenost, když jsem tu píseň zpívala. Dovedla jsem se do toho vžít jako žena a myslím, že se mi to snad povedlo. Myslím, že jsem k tomu přistoupila s tou správnou nostalgií, kterou ta píseň má,“ přemítá zpěvačka.

Silný vztah má Helena Vondráčková také k písničce "Červená řeka“. Ta totiž stála na začátku její kariéry. "Byl to vlastně můj první hit, na základě kterého jsem vyhrála neuvěřitelné čtvrté místo v anketě Zlatý slavík,“ vzpomíná několikanásobná stříbrná i bronzová „slavice“.

Osobní vzpomínku má Vondráčková i na písničku "Chytila jsem na pasece motýlka“. Text k ní psal Jiří Štaidl, který proslul jako velký bohém. Štaidl texty dodával na poslední chvíli a často až v momentě, kdy už byl interpret i kapela v nahrávacím studiu. To je případ i této písničky. Text proto volal přímo do studia, kde ho někdo zapisoval. Ten to ale špatně odposlechl a místo textu, že "lítat naučím“, zapsal "líbat naučím“

"Bylo mi to divné, ale pak jsem si řekla, že textař a básník má právo na velkou představivost. Když to pak Jiří slyšel, úplně šílel. Pak ale řekl, ať to tam necháme, že to není tak úplně špatné,“ usmívá se Vondráčková.

Autor: kisa

Diskuze