Co znamená K+M+B
Zdroj: Twitter
No to je gól

Víte, co znamenají písmena, která kreslí tři králové na dveře? Je to něco úplně jiného, než jste si mysleli!

Již zítra začnou chodit po domácnostech tři králové a psát na dveře křídou písmena. Měla by žehnat vašemu domu a chránit ho. Víte ale doopravdy, co známý nápis na dveřích znamená?

Tři králové jsou postavy z Matoušova evangelia. V den, kdy se narodil Ježíš, se ho rozhodli navštívit v jeho rodném Betlémě. Na návštěvu nepřišli s prázdnou. Novopečeným rodičům donesli zlato, kadidlo a myrhu. Jména štědrých králů byla Kašpar, Melichar a Baltazar.

Tak vznikla šestého ledna tradice, že děti v přestrojení králů chodí ke dveřím do domů, odříkají koledu a za to dostanou výslužku. Poté namalují na dveře křídou písmena K+M+B (nebo C+M+B).

Spousta lidí si myslí, že jsou to jejich iniciály, to se ale šeredně pletou. Co ve skutečnosti písmena znamenají?To jste nejspíš nevěděli! Nápis totiž znamená Christus Mansionem Benedicat, což je v překladu „Kristus žehnej tomuto domu“. Znaménka mezi písmeny také nejsou náhodná. Mají to být symboly kříže. Snad vás tato informace potěšila a v pátek necháte svému domu s radostí požehnat.

Autor: Beat

Diskuze