Prásk.tv

VIDEO: U sousedů léčí místo lékařů v nemocnici včely a kočky

V České republice se to může jevit zvláštní, ale v sousedním Polsku už mají své zkušenosti. Lékařskou péči tam v nadsázce zastanou včely a kočky. Přesvědčte se sami a podívejte se na naše video.

Pozitivní vliv zvířat na pacienta je v lékařství využíván už od pradávna. Své o tom vědí v hlavním městě Polska, Krakově, kde byla nedaleko psychiatrické léčebny postavena dřevěná chatka se dvěma lůžky. Právě tam si mohou pacienti odpočinout. Sami ale v chatce nejsou. V místnosti jsou také umístěné včelí úly.

Včely mají totiž produkovat aromatické látky, které usnadňují dýchání a mají uklidňující účinky. Bzučení a jemné vibrace zase dají do pořádku krevní oběh. Hned po včelách se o pacienty „starají“ kočky. V nemocničním komplexu v Krakově mají hned několik útočišť. K pacientům si vytvoří vztah a ti je pak s velkou láskou krmí. Zvířata se tak stávají vlastně terapeuty.

„Zvířecí kamarád táhne pacienta nahoru. Pacienti se cítí zodpovědní za svá zvířata, která je motivují, aby ráno vstali a naplnili kočičí misku,“ říká psycholožka Anna Glowoczová.

„Obecně platí, že vše, co může pacientům pomoci najít rovnováhu, stojí za to,“ říká Stanislaw Kracik, ředitel nemocnice v Krakově, o léčbě zvířaty, která je v metropoli hojně využívaná.

Autor: Han

Diskuze