Ewa Farna a Ben Cristovao
Zdroj: isifa.com
Podporuj muziku!

Video: Ewa Farna a Ben Cristovao apelují na mládež: Nestahujte nelegálně!

Témata / Ewa Farna, Ben Cristovao

Ewa Farna a Ben Cristovao se stali tvářemi iniciativy, která si dala za úkol vymýtit nelegální stahování hudby. A to zejména mezi českými školáky. Proč do toho ti dva šli? Podívejte se na video!

Název projektu je "Podporuj muziku!". A jeho cíl je jednoznačný: Je zaměřen na vzdělávání v oblasti autorských práv na internetu. Má ukázat dětem, hlavně na druhém stupni základních škol, že nelegální stahování hudby není nic jiného než obyčejná krádež.

S iniciativou souvisí vznik stejnojmenného dokumentu, jehož režisérem je hudebník Jonáš Lipo Červinka a v němž účinkují právě Ewa Farna a Ben Cristovao. Ten bude prezentován pedagogům a mládeži jako pomůcka pro výuku v hodinách občanské nauky či hudební výchovy. Tvůrci plánují také besedy žáků o autorských právech a o hodnotě hudby s některým z umělců ve vybraných školách, které o debatu projeví zájem.

"Pro spoustu lidí je těžké pochopit, co vlastně autorský zákon chrání. Proto vznikl tento dokument pro děti i pedagogy. Snažíme se jít cestou osobního sdělení," uvedla ředitelka tuzemské pobočky IFPI Petra Žikovská. Projekt spustila Česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) ve spolupráci s Ochranným svazem autorským (OSA).

Například podle zpěváka a tanečníka Bena Cristovaa pochází 95 procent jeho příjmů z živého vystupování, protože si jeho hudbu lidé stahují zadarmo. Hlavním cílem projektu je proto zvýšení povědomí o hodnotě hudby a zábavnou formou omezení nelegálního stahování muziky z internetu. "Chtěl jsem pojmenovat problémy, ne někoho strašit případnými postihy za nelegální stahování," podotkl režisér dokumentu Lipo.

Pro Lukáše Rychtaříka, ředitele vydavatelství Championship Music, je tato iniciativa zásadně odlišná od předchozích podobných akcí. "Nikomu nenakazuje, jak se má chovat a co má dělat. Dokument naopak poodkrývá tajemství hudby tak, že ukazuje dobrodružství jejího vzniku a skladatele, kteří ji produkují. V druhé linii poukazuje na dostupné servisy legálního stahování a sdílení hudby," řekl ČTK.

Projekt probíhá od března letošního školního roku a bude pokračovat i v následujících letech. Edukativní dokument a spot o streamovacích službách je dostupný na stránkách www.ifpicr.cz.

Autor: pul, tn

Diskuze