Ráno
Zdroj: Profimedia
Nepříznivý vliv

Vědci provedli výzkum a varují: Tohle ráno rozhodně nedělejte, jinak si tím pokazíte celý den!

Tým vědců z Pennsylvánské státní univerzity se ve své studii zaměřil na to, jak může ranní stres ovlivnit fungování člověka během celého dne. Výsledky byly publikovány v časopise Journal of gerontology.

Šéf výzkumného týmu vědců z Pennsylvánské státní univerzity, Jinsha Hyun, a jeho kolegové zahrnuli do svého dvoutýdenního experimentu 240 lidí ve věku od 25 do 65 let. Každý z nich měl zažít presující den, plný povinností a přemýšlení, jak vše zvládne, a jak to bude stíhat.

Výsledky jsou jasné! Prokázaly, že ranní stres a úzkost nepříznivě ovlivňují běžné fungování. Zároveň to mělo také nepříznivý vliv na krátkodobou paměť a lidé zapomínali i na úkoly, o kterých ráno ani nepřemýšleli a vůbec nepředpokládali, že mohou být stresující.

"Pokud lidé ráno předvídají stresující okolnosti dříve, než k nim vůbec přijde, jakoby blokovaly všechno ostatní a zapomínali na běžné povinnosti, ale i radosti. Ranní stres a očekávaná úzkost nepříznivě ovlivňují každodenní paměťovou funkci, nezávisle na tom, zda se stresující události skutečně dějí nebo ne, "vysvětlil Hyun.

Vědci zjistili, že vyšší úrovně stresového očekávání v ranních a dopoledních hodinách byly spojeny s nižším výkonem krátkodobé paměti, který se u všech respondentů projevil v průběhu dne. Naopak ten stres, na který lidé mysleli večer a ráno o něm vůbec nepřemýšleli, neovlivnil paměť ani výkon zúčastněných.

Autor: mk

Diskuze