Datum narození
Zdroj: Profimedia
Kdo je na tom nejlépe?

Vědci přišli se zajímavými výsledky: Měsíc vašeho narození souvisí s chorobami, která vás mohou potkat!

Období, ve kterém jsme se narodili, souvisí s chorobami, která nás mohou během života potkat. Vědci přišli s prokazatelnými výsledky! Kdo si má dát pozor na srdeční onemocnění, kdo na schizofrenii a kteří z nás jsou na tom nejlépe?

Období, ve kterém se narodíme, má zřejmě vliv na to, jak moc budeme v životě nemocní a jak silná bude naše imunita. Kolumbijská univerzita v New Yorku provedla studii, kde se touto problematikou zabývala.

Zjišťovali, k jakým nemocem mají sklony lidé narození v různých měsících. Ti, kteří se narodili v květnu, jsou na tom nejlépe. Skvěle jsou na tom i ti, co se narodili v dalších měsících konče srpnem. Lidé narození v říjnu to mají nejhorší. Mají křehké zdraví a tendenci k duševním poruchám. Hůře se jim soustředí a mohou být až hyperaktivní. Lidé, kteří se narodili během podzimních měsíců, ale zase prý mají tendenci žít déle. Pravděpodobnost, že se dožijí 100 let, je u nich o 40 % vyšší, než u dětí narozených v březnu. S tím přišel Leonid Gavrilov z Chicagské univerzity už koncem 90. let.

Sreeram Ramagopalan z Oxfordské univerzity zase prokázal, že u dětí narozených v zimě a na jaře je vyšší riziko výskytu schizofrenie, deprese a bipolární poruchy.

Kdo se narodil v březnu, bude pravděpodobně náchylný na kardiovaskulární onemocnění. Lidé, jež přišli na svět v prosinci, zase bývají postiženi problémy s dýchacím ústrojím.

Studie byla publikována na stránkách Journal of American Medical Informatics Association. Použila algoritmus, který zahrnoval souvislosti mezi měsícem narození u 1,7 milionu osob a výskytem téměř 1700 nemocí v časovém období 28 let.

Nicholas Tatonetti z Lékařského centra Kolumbijské univerzity říká: "Roční období s sebou přináší rozmanité faktory týkající se životního prostředí, které v době narození působí. Pouze nyní se učíme více poznávat velkou úlohu životního prostředí a vzájemné působení genů a tohoto prostředí na náš vývoj. To by mohl být způsob, jak začít zkoumat účinky životního prostředí na naši genetiku."

Výzkum také říká, že u dětí, které se narodily v zimě, je menší pravděpodobnost, že budou mít zhoršený zrak. Období, kdy je málo slunce, totiž prý pomáhají regulovat růst oční bulvy.

Autor: mk

Diskuze