Zmrzlý drak
Zdroj: Profimedia
prásk.tv

Vědci představili "Zmrzlého draka"! Nový druh ptakoještěra byl největší

Výzkumníci z londýnské univerzity Queen Mary a Kalifornské univerzity odhalili nový druh ptakoještěra, kterému dali jméno Zmrzlý drak. Díky rozpětí svých křídel patřil mezi největší létající plazy žijící před 76 miliony let. Kostru našli paleontologové v kanadské Albertě už v roce 1975. Ale až teď se jim podařilo vyřešit záhadu tohoto druhu.

Zmrzlý drak se před 76 miliony let vznášel ve vzduchu například nad T-Rexem. Ve své době byl jedním z největších létajících plazů, jelikož jeho rozpětí křídel bylo téměř devět metrů. Je druhem ptakoještěra a jeho kosti vědci objevili v Albertě v Kanadě už v roce 1975.

 

Po celou dobu si však všichni mysleli, že kostra patří jinému ptakoještěrovi. Spletli si ho totiž s quetzalcoatlusem. Mikeovi Habibovi z Kalifornské univerzity se to však nezdálo a domníval se, že nalezená kostra patří jinému živočichovi. Jeho kolegovi Davu Honovi z londýnské univerzity Queen Mary se podařilo záhadu vyřešit. Zjistil, že uspořádání kostry je jedinečné a musí tak patřit novému druhu.

 

Ptakoještěrovi dali jméno Zmrzlý drak. Byl masožravý a jedl především ještěrky, savce a další dinosaury. I když mohl létat přes oceány, žil spíše ve vnitrozemí. "Azhdarchidaeové (čeleď ptakoještěrů) měli dlouhé nohy, díky kterým patřily do skupiny, která trávila hodně času na zemi než většina ostatních ptakoještěrů…," řekl David Hone CNN.

 

Vědci dále chtějí zkoumat, jakým způsobem byly svaly Zmrzlého draka připevňované ke kostem. Díky tomu by mohli pochopit, jak chodil nebo létal.

 

Co by to bylo za listopad bez pouštění draků?
Nejkrásnější lokace seriálu Hra o trůny? Které jsou jen kousek od ČR?

Autor: reg

Diskuze