Anestezie
Zdroj: Profimedia
Překvapivé

Vědci odhalili, co se s tělem děje během anestezie: Nejnovější výzkum přišel s šokujícím výsledkem!

Nový výzkum se zabýval tím, co se s člověkem děje v průběhu anestezie. Výsledky jsou docela překvapivé. Určité části mozku totiž stále fungují, i přes umrtvení vědomí.

Pacienti se mohou probrat i během chirurgického zákroku, i přes to, že jsou uspání. Podle odborníků se to ale stává jen v 0,005 procentech případů. Nejnovější výzkum dokazuje, že ačkoliv byla použita anestezie je mozek člověka neustále pouze ve stavu spánku, nikoliv úplně v bezvědomí.

"Stav nevědomím způsobený anestezií je podobný přirozenému spánku. Během spánku sníme a nevědomě vnímáme podněty z našeho okolí," vysvětluje profesor psychologie Antti Revonsuo.

Anestezie tedy člověka neztupí úplně a mozek je do jisté míry schopen zpracovávat to, co se kolem pacienta děje. Tým vědců finské Univerzity v Turku analyzoval mozkovou aktivitu 47 zdravých dobrovolníků po použití anestezie. Přípravek byl podáván tak, aby se při hlasitém výkřiku či zvuku pacienti z anestezie probudili. Chtěli tak zhodnotit schopnost lidského vědomím pod vlivem anestezie.

"Některé odpovědi dobrovolníka ukázaly, že mozek nerozlišuje mezi normálními a bizarními větami, které během anestézie zazněly," řekla profesorka Katja Valliová. Pokud byla slova během anestézie správně vyslovena, ani tak si je po probuzení pacient nepamatoval. Dobrovolníkům také přehrávali nepříjemné zvuky, které byly hned po probuzení schopni identifikovat. "Dá se tvrdit, že mozek může zpracovávat zvuky a slova, přestože si je člověk neuvědomuje," dodal Harry Scheinin, profesor farmakologie a anesteziologie.

Autor: mk

Diskuze