Václav Liška - 1
Zdroj: Reportér / Jan Smekal
Překonal sám sebe

Milionář z Ulice Václav Liška jak ho neznáte: Sáhl si na dno!

1. 10. 2018

Krev, slzy, pot a také chvíle naprostého vyčerpání i strachu o vlastní život prožil před nedávnem herec Václav Liška. Dobrovolně! Spolu s kamarádem, novinářem Tomášem Poláčkem, se totiž rozhodl zdolat další ze svých sportovních výzev, během které si sáhl na dno svých fyzických možností.

23 fotek
Zatímco ze seriálu Ulice ho znáte jako milionáře v drahém obleku a ještě dražším autě, ve skutečnosti má herec do opečovávaného chlápka v lakýrkách opravdu daleko. Nejlépe mu je ve sportovním a na stupátku koloběžky. S ní před časem zdolal i cyklistické závody Tour de France a Giro d’Italia, a i když už tam málem vypustil duši, rozhodl se otestovat svoje síly další výzvou: Beskydskou sedmičkou, extrémním přechodem Beskyd, zdoláním osmi beskydských vrcholů, 95 kilometrů a 5 500 výškových metrů za jednadvacet hodin! Brutální závod pro trénované. Vašek sportuje rád, na tohle ale trénovaný nebyl…

Šílený nápad se zrodil v hlavě Vaškova kamaráda Tomáše. “Oslovil mě už před rokem, kdy jsem měl v nohách Giro d’Italia na koloběžce a byl jsem ve skvělé fyzické kondici. On byl v té době silným kuřákem a moc netrénoval. Jenomže role se obrátily, já jsem během pěti měsíců přibral dvanáct kilo a Tomáš seknul s kouřením a začal běhat maratony,” vzpomíná na klíčový moment své účasti na extrémním závodu Liška. Couvnout se mu už ale nechtělo, přestože moc dobře věděl, že trénink podcenil. “To jsem nějak nezvládl, na začátku července jsem si zranil lýtko, takže jsem nemohl běhat. Mohl jsem ale jezdit na koloběžce, a tak jsem týden před samotným startem strávil 7 dní v Dolomitech, kde jsem chtěl stihnout tělo trošku nažhavit a zocelit, ale po třech dnech jsem onemocněl a musel ležet,” vypráví herec. I přesto na start Beskydské sedmičky v tandemu s Tomášem Poláčkem nastoupil. Možná netuše, jaké utrpení ho v následujících čtyřiadvaceti hodinách čeká.

Prvních pět kopců sice zvládali podle plánu, pak ale přišla krize. “Jakmile jsem zjistil, že nemáme šanci dokončit trať pod 21 hodin, vyhořel jsem a nebýt Tomáše, asi bych to zabalil. Při každém kroku jsem cítil obrovskou bolest v kyčlích, začal se dostavovat spánkový deficit a blížila se tma,” vzpomíná Vašek na chvíle, kdy měl za sebou už jednu noc a celý den v terénu. Nejtěžší momenty ale měly teprve přijít. "Při výšlapu na poslední kopec závodu Velký Javorník padla mlha. Procházeli jsme bílou tmou a do toho kolem nás hřmělo a blýskalo se. V tu chvíli jsem měl strach. To vše podtrhla průtrž mračen doprovázená kroupami, která nám ztrpčovala poslední sestup. Místo lesní pěšiny jsme procházeli potokem a vidět bylo maximálně na pět metrů,” popisuje dramatické okamžiky ke konci závodu Václav.

Přestože ho tělo už neposlouchalo, nohy byly samý puchýř a z palců už pomalu slézaly nehty, Václav Liška a jeho parťák Tomáš Poláček závod dokončili. Beskydské vrchy pokořili za 24 hodin a necelých 15 minut jako 217. z 481 týmů delší trati. Sami pro sebe ale rozhodně zvítězili!

Autor: red

Diskuze