Autocentrum ESA
Trhák!

V USA vynálézají mluvící auta! Koupíte si ho?

Témata / auto, USA, Amerika, vynález

V USA se začaly dělat první kroky k budoucímu povinnému vybavení nových osobních technologií pro vzájemnou komunikaci. Takzvaná "mluvící auta" se budou moci vzájemně varovat před možným nebezpečím srážky.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) oznámil, že začne vypracovávat pravidla pro zavádění této technologie do nových vozů. Podle výzkumné zprávy úřadu by to mohlo nakonec zabránit ročně 592 tisícům srážek při odbočování vlevo a přejezdech křižovatek a ušetřit 1083 životů.

Technologie zvaná V2V umožňuje automobilům na silnicích vyměňovat si prostřednictvím radiového signálu základní údaje o rychlosti, směru a aktuální poloze tempem desetkrát za sekundu. Palubní počítače pak upozorní řidiče na hrozící srážku. Technologie, kterou loni testovali inženýři v Ann Arbor u Detroitu na zhruba 3000 vozech, funguje na vzdálenost až 275 metrů.

S projíždějícími automobily budou pomocí nové technologie moci komunikovat i města a obce, které budou investovat do její instalace. Bude tak možné předem informovat řidiče o dopravních zácpách a dalších problémech, aby mohli příslušná místa objet. NHTSA a ministerstvo dopravy v únoru uvedlo, že technologie možná začne být ve Spojených státech u nových vozů povinná od roku 2017.

Autor: mivr, ČTK

Diskuze