Umění bez předsudků - 1
Zdroj: oficiální zdroj
Pomáhají

Umění bez předsudků: „Handicapovaný“ projekt UPSIDE DOWN! vystavuje v Galerii Zátiší

V květnu proběhl pod vedením malíře Petera Herela a za spolupráce Tomáše Pika z Galerie Zátiší výtvarný happening UPSIDE DOWN!. Unikátní počin věnovaný lidem s handicapem spojil na tři dny v prostorách zámku Lobeč umělce s Downovým syndromem a dal vzniknout jedinečným abstraktním dílům. Všechna prošla rukama výtvarných expertů a obstála! A přesně o to Peterovi Herelovi šlo: dokázat, že umění patří všem, bez ohledu na případný handicap. Chcete vidět, jaké obrazy vznikly? Přijďte od 28. 6. do 21. 9. 2018 do Galerie Zátiší v Praze-Chodově!

8 fotek
Podporu mladým umělcům přišli na slavnostní zahájení výstavy vyjádřit herečka Simona Stašová, zpěvák David Kraus a zpěvák Milan Peroutka. Během slavnostní vernisáže vystoupil také nadějný pianista Robert Ferenc, zpěvem ho doprovodila úžasná zpěvačka Edita Třísková. Tu známe z historie jako finalistku pěvecké soutěže Hlas československa. Její fanoušci se mají nač těšit, protože Edita chystá hudební
Herečka Simona Stašová se do projektu Upside Down zamilovala. „Domu si pověsím jen takový obraz, který se mi líbí a vždycky, když se na to podívám, tak je mi dobře. Takhle já, dalo by se říct, rozlišuju, jestli je to dobrej malíř nebo ne. A tyhle se mi líbí moc,“ obdivuje obrazy mladých umělců Simona Stašová. „Mám ráda vysloveně takovouhle barevnost, oranžový, žlutý, červený“, dodává.

Zpěvák a frontman kapely Milan Peroutka, kterého můžete vidět v divadle Kalich v Krysařovi jako Rybáře nebo v nově připravovaném muzikálu Vlasy. Role, jež tam ztvárňuje, měla v originále scénu v úplné nahotě, na to se ale Milan necítí. „Měl jsem být v muzikálu Vlasy nahatý. Po absolvování konkurzu přišlo: gratuluju Milane a ještě je tady jedna podmínka, chceme, abyste tam byl někde nahatej,“ směje se Milan. „Tak na to jsem řekl, že ne…představil jsem si v divadle Kalich jak z pódia říkám babičce ahoj, ne to, by opravdu nešlo. Takže se to naštěstí bude řešit nějak jinak a jsem tomu rád,“. Léto ho tedy čeká pracovní. „Zkouším, jedeme s kapelou festivaly, léto bude pracovní, ale čeká mě i dovolená. Pomáhám organizaci Smiling Crocodile, takže mě čekají i nějaké charitativní pracovní cesty do Číny a do Jordánska“. Milan nám ale přiznal, že to nebyla první nabídka, aby vystupoval nebo se někde ukázal nahý. „Kamarádka studovala výtvarnou školu a kreslili akty, ale to mě taky nelákalo. Představa, že někde sedím nebo ležím nahý dvě hodiny a studentky tím uhlem se snaží stínovat různý části mého těla, tak na to mě neužije,“ vypráví sympatický Milan Peroutka.

„Nejsem moc na abstraktní umění, tohle je vlastně první výstava, která se mi líbí. Rád podporuju mladý umělce, obzvlášťe, když mají dar, někdo říká onemocnění. Viděl jsem od těchto dětí nebo mladých lidí divadlo, zpívání, jenom to řeknu a mám husinu. Je to pro ně něco tak ryzího a opravdovýho… líbí se mi jejich bezprostřednost a to, jak jsou upřímní a objímají se. Na nikoho si nehrajou. Jenom se řídí emocemi a city. Z těch obrazů tady sálá krásná energie, fandím jim a doufám, že ještě něco namalujou,“ říká sympatický zpěvák David Kraus. „Sám mám ke kreslení blízký vztah, maloval jsem a tím jsem se vypořádával se svýma mindrákama, kterých jsem měl moc. Dělalo mi dobře, když jsem něco namaloval a někdo šel kolem, pochválil to a ptal se, tý jo kdo to maloval, a to jsem byl já a dělalo mi to radost. Nakonec jsem šel na hudební školu, ale to byla chyba. Ve všech školách říkávají, ne tohle je chyba, to je moc, a tohle takhle, ale já jsem byl jinej a právě díky tomu odlišnej. Bojoval jsem s profesorama, ale doma jsem měl zastání,“ vypráví David. „Dneska mám to štěstí, za to utrpení ve školách, tak dneska mám tu výhodu, že mě živí to, co mě baví. Hudba, ale ilustroval jsem i několik knížek, teď budu dělat etiketu pro pivo, pracoval jsem i pro jiné značky a navrhoval jsem různé designy,“ dodává David Kraus. „Mám štěstí, že mě živej tyhlety moje dva světy, který jsem si vždycky dělal pro sebe, nepočítal jsem s tím, že to bude někoho zajímat. Líbila se mi holka, ona o mě nestála, tak jsem si složil písničku a pak jsem zjistil, že to baví i někoho jinýho,“ říká talentovaný zpěvák.

Autor: mk

Diskuze