Konopí
Zdroj: Profimedia
To je nečekané

TRAVIČKA ZELENÁ: Má konopí škodlivé účinky? Nový vědecký výzkum to popírá!

Na konopí se v posledních letech valila vlna kritiky a lidé byli neustále zastrašováni škodlivými účinky téhle zelené rostlinky. Jak je to ale ve skutečnosti? Co přinesla nová studie?

Léta se tvrdilo, jak konopí škodí zdraví a způsobuje řadu negativních následků pro lidský organismus. Ale vědci provedli nový výzkum, který se zaměřil právě na otázku škodlivosti marihuany. Toho se zúčastnilo téměř 35 000 lidí, na kterých se zkoumaly projevy pravidelného kouření "travičky". A výsledky byly hodně překvapivé.

Tříletý výzkum prokázal, že užívání konopí nezpůsobuje žádné psychické problémy. Není příčinou depresí, ani úzkostných stavů (například bipolární poruchy), jak se dlouhou dobu tvrdilo. Studia ale nevyšetřila, zda může marihuana z dlouhodobého hlediska přispívat ke vzniku schizofrenie nebo urychlit její rozvoj u lidí, kteří jsou k ní náchylní.

Pět vysokých škol ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními v USA a ve Francii však zjistilo, že jedno negativum konopí přece jen má. U jeho uživatelů se zvyšuje riziko jiných závislostí - na cigaretách, alkoholu nebo třeba drogách.

Autor: lor

Diskuze