Kašel - 3
Zdroj: Profimedia
Bude vám to chutnat

Trápí vás bolesti v krku a kašel? Zapomeňte na léky, pomůže vám tahle dobrota!

Co děláte, když máte bolesti v krku? Pravděpodobně, stejně jako většina dalších lidí, sháníte v lékárnách kapky na kašel, sirup proti kašli nebo cucavé pastilky. Od teď je klidně nechte ležet v lékárničce, protože existuje mnohem účinnější lék na bolest v krku - čokoláda! Ano, čtete správně.

Profesor Alyn Morice, vedoucí kardiovaskulárních a respiračních studií na univerzitě v Hullu, provedl výzkum zdravotních přínosů čokolády. Je si vědom, že to zní neuvěřitelně, ale že "jako pro nezávislého klinika, který strávil léta zkoumáním mechanismu kašle", jsou pro něj tyto důkazy zcela dostačující.

Největší evropská studie o lécích proti kašli dokazuje, že nové léky, které obsahují kakao, fungují lépe, než standardní sirupy proti kašli. Pacienti, kteří dostávali léky na bázi čokolády, zaznamenali zlepšení již během dvou dnů.

Podle profesora Morice to má co do činění se strukturou čokolády. Je lepivější než standardní sirupy na kašel, což způsobuje, že se v krku vytvoří jakýsi povlak, který chrání nervové zakončení, jež se v těchto místech nacházejí. Díky tomu se zmírní kašel.

Morice se domnívá, že čokoláda má "inhibiční účinek na samotné nervové zakončení". To je důvod, proč kakao funguje dokonce lépe než med. "Pomalé cucání kousku čokolády může poskytnout úlevu. Také myslím, že je přínosný způsob, jakým čokoládové sloučeniny pracují s dalšími složkami - je to efektivnější," říká profesor.

Ovšem opravdu si musíte vzít kostičky čokolády. Pití horkého kakaa nebude tak efektivní, protože není v kontaktu s krkem dostatečně dlouho.

Autor: mk

Diskuze