Zlatá horečka
Zdroj: Profimedia
Ti se mají

Touha po penězích zachvátila svět! Hrstka lidí zázračně zbohatla díky tomuhle

Touha lidí po obrovském bohatství sahá daleko do historie. Kvůli penězům bylo mnoho lidí schopných udělat téměř cokoliv. Některým se zadařilo a zbohatli.

Touha po bohatství je na světě už od pradávna. Každý asi někdy snil o tom, že se bude válet v penězích a bude si moci koupit vše, na co si jen vzpomene. Zlatých horeček už lidstvo zažilo mnoho.

Největší šílenství propuklo v Kalifornii 24. ledna 1948! V malé americké řece v pohoří Sierra Nevada zahlédl tesař James Marshall zlato. Toho si najal švýcarský emigrant John Sutter na výstavbu pily na místě s indiánským jménem Coloma. I přes snahu vše utajit, se zvěsti o objevení zlata začaly šířit tiskem. V létě 1848 už v Colome stály tři stovky dřevěných domů. Nález ve svém výročním poselství 5. prosince potvrdil dokonce i prezident James Polk.

Zlatá horečka se rozšířila po celém světě. Do roku 1855 do Kalifornie přijelo kolem 300 tisíc lidí a počet neindiánskych obyvatel státu se zvýšil ze 14 tisíc na 223 tisíc. Marshallův objev, zlatá žíla dlouhá více než 190 kilometrů, dost urychlila kolonizaci Ameriky. Hrstka vyvolených na nálezu zbohatla. Nejintenzivnější část zlaté horečky datuje svůj konec roku 1851.

Autor: mk

Diskuze