Optiká iluze - 1
Zdroj: Instagram
Perfektní efekt!

Tato optická iluze vás naprosto okouzlí: Stačí se dívat pár sekund a nestačíte zírat!

Irský umělec Matt Loughrea vytvořil iluze, které vyplní pestrými barvami i černobílé obrázky. Ideální je sledovat je v přítmí. Musíte se při tom soustředit na jeden konkrétní bod. Pak už jen stačí pár sekund a dílo je hotovo. Vyzkoušejte si to...

Matt Loughrea zveřejnil na internetu iluze, které vytvořil pomocí technologie SMTM. Při práci na černobílých fotografiích mu pomáhala jeho partnerka Sarah McWalterová. Díky jejich nápadu dostávají staré obrázky nový, neobvyklý nádech.

"Obraz je přesně zabarven pomocí této technologie," říká autor. "V některých případech trvalo provedení jednoho záběru i několik hodin," řekl pro iflscience.com o dílech, které nutí váš mozek dosáhnout tzv. "Afterimage," čili následného obrazu. "Takto si sami obarvíte staré černobílé fotografie, které dostanou nový, svěží nádech."

Stačí, když se na 20 sekund zadíváte na bílý bod na nose osobnosti na obrázku a pak se podíváte na bílou stěnu nebo strop. Následně byste měli vidět celý obrázek v barvě. Po celou dobu můžete přirozeně mrkat, výsledek to neovlivní. Autor připomíná, že k dosažení ideálního efektu je dobré vyzkoušet to v místnosti, kde je přítmí.

Vše spočívá v tom, že kuželové buňky, pomocí kterých vnímáme barvy, jsou nadměrně stimulovány. Po krátkém čase vysílají do mozku slabý signál, který nám napoví, jakou barvu hledáme. Barva je sice ztlumená, ale když přesunete zrak na bílou plochu, váš mozek tento nedostatek informací kompenzuje. Když se tedy podíváte zpět na obrázek, tyto buňky to doslova vybarví.

HÁDANKA, která prověří vaši logiku. Zvládnete to jedním tahem?
GALERIE: Optické klamy se sexuální tématikou

Autor: mk

Diskuze