František Řehák
Zdroj: Profimedia
Upřímnou soustrast!

SMUTNÁ ZPRÁVA: Zemřel herec František Řehák. Představitel pana Lorence z filmu Na samotě u lesa

Pracant roku. I tak by se dal označit zřejmě nejproslulejší český zedník, jehož postavu nezapomenutelně ztvárnil herec František Řehák (†93). Nejen tato, ale i stovky menších a větších rolí na filmovém plátně, v televizi i na prknech divadla ho udělaly jedním z klenotů české herecké scény. Výborný český herec zemřel ve věku 93 let.

Královéhradecký rodák započal svou hereckou kariéru působením v divadelních scénách v Mladé Boleslavi, Olomouci a Zlíně. Jako hostující herec se objevil i v souboru pražského Divadla za branou. Poté přišly jeho první filmové role, ve kterých Řehák předvedl, jaký herecký potenciál se v něm skutečně skrývá.

Vidět ho můžeme hned v několika filmech režiséra Jiřího Menzela, ve kterých Řehák ztvárnil své nejznámější postavy. Roku 1967 se v roli abbého předvedl ve filmu Rozmarné léto. O dva roky později přidal do repertoáru svých postav Drobečka, jehož ztvárnil ve filmu Skřivánci na niti. Jeho zřejmě nejpopulárnější role přišla roku 1976, kdy si ve snímku Na samotě u lesa zahrál zednického mistra na vozíku pana Lorence.

Smrt legendárního českého herce oznámila jeho snacha Jana Řeháková. Film, televize i divadlo tak přišly o dalšího skvělého a nenahraditelného herce. Poslední rozloučení S Františkem Řehákem se bude konat v úterý 4. července ve 13:20 hodin v obřadní síni krematoria v Olomouci.

Autor: ryn

Diskuze