Zdeněk Troška - 1
Zdroj: Profimedia
Snové informace

Slunce, seno a Zdeněk Troška: Po letech prozradil nečekané tajemství o natáčení oblíbené komedie!

Režisér Zdeněk Troška (65) nedávno oslavil své půlkulatiny. Jeho filmy zná snad každý divák v Čechách. Co po letech prozradil o natáčení triologie Slunce, seno? Málem nebyla!

10 fotek
Nejslavnějším Troškovým dílem je triologie Slunce, seno. Byl to jeho první samostatný celovečerní film, který natočil roku 1983. Režisér dostal málem i kvůli jednomu soudruhovi pětiletý distanc. Když snímek vznikl, některé scény se musely vystříhat. „Naštval jsem se a bouchnul jsem dveřmi, že nebudu natáčet nic a odstěhuji se do jižních Čech. Nakonec se tam udělaly střihové úpravy a asi tak devět nebo deset minut vypadlo,“ prozradil Extra.cz Zdeněk Troška.

Zdeněk Troška se narodil ve Strakonicích a chodil na gymnázium, kde si hodně oblíbil francouzštinu. Bylo mu nabídnuto studium ve Francii, jelikož mu tento jazyk opravdu šel. Rodiče chtěli, aby se po návratu z Francie věnoval pedagogice, ale Zdeněk si šel za tím, co chtěl on a zahájil studium na pražské FAMU.

Když už měl veškerou školu za sebou, začal působit ve filmovém studiu Barrandov. Svou kariéru odstartoval svým prvním filmem Bota jménem Melichar. Divákům přirostlo k srdci spousty jeho pohádek jako například Princezna ze mlejna nebo Z pekla štěstí. Jednou z dalších komedií, kterou má Zdeněk Troška na kontě je triologie Kameňáků. Slunce, seno,... je ale klasika, která si získala srdce milionů lidí v této republice!

Autor: nat

Diskuze