Homosexuálové
Zdroj: Thinkstockphotos
Všichni jsou už stejně v Praze

Slovensko se připojilo k Rusku: Vydává ústavní zákon proti homosexuálům!

Na první pohled to tak nevypadá, ale na ten druhý už ano. Slovensko zakotví do své ústavy, že "manželství tvoří svazek muže a ženy". Tato formulace zcela vylučuje, že by se někdy v budoucnu mohly v zemi ženit páry stejného pohlaví.

Slovensko zakotví do své ústavy, že manželství tvoří svazek muže a ženy. Chce tak zvýraznit tradiční uspořádání rodinných vztahů. Tato úprava bude součástí širších změn ústavy, které zahrnují také reformu justice. Dohodli se na nich zástupci vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica s opozičními křesťanskými demokraty (KDH), kteří dohromady mají ve sněmovně třípětinovou většinu potřebnou ke změně ústavy. Tento krok vyvolal v zemi kritiku.

Ochranu takzvané tradiční rodiny coby svazku muže a ženy na Slovensku dlouhodobě prosazuje kromě KDH hlavně katolická církev, ke které se v pětimilionové zemi hlásí většina obyvatel. Bratislava na rozdíl od jiných států včetně Česka registrovaná partnerství osob stejného pohlaví dosud nezavedla. Podle odborníků by takovému kroku v budoucnu neměla zabránit ani zmiňovaná úprava ústavy, která má vstoupit v platnost na podzim.

Dohoda mezi Směrem-SD a KDH ohledně změny ústavy vyvolala kritiku dalších opozičních stran pravého středu, podle kterých křesťanští demokraté v zájmu prosazení své agendy neváhali krátce před nadcházejícími prezidentskými volbami obejít své tradiční politické partnery. "Normální je, že strany pravého středu navrhují změnu ústavy spolu. SDKU-DS nesouhlasí se společným postupem a prezentací změn ústavy, kterou předvedlo KDH se Směrem," reagoval šéf SDKU-DS Pavol Frešo.

Navrhovanou úpravu ústavy ovšem hodlají podpořit i někteří poslanci opozičního seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti; podle poslance hnutí Jozefa Viskupiče tak udělají proto, aby Směr-SD a KDH nevyužívaly svou dohodu v kampani před přímou volbou hlavy státu. Směr-SD do voleb nominoval svého předsedu a premiéra Fica, KDH zase svého poslance Pavola Hrušovského.

S návrhem na změnu ústavy nedávno přišli sociální demokraté, kteří chtěli upravit pouze fungování soudnictví. Ficova strana sice má ve sněmovně pohodlnou většinu, která ale nestačí ke schválení ústavního zákona. K prosazení novely ústavy je totiž ve 150členné sněmovně potřebný souhlas alespoň 90 zákonodárců, přičemž Směr-SD disponuje 83 hlasy. Sociální demokraté proto ustoupili KDH, které výměnou za zakotvení ochrany tradičního manželství přislíbilo vládní straně podporu při hlasování o změně ústavy.

Čtěte také:

Homosexuální páry v Česku vychovávají skoro tisícovku dětí

Ester Janečková v slzách: Její synovec (14) spáchal sebevraždu, protože byl gay!

Autor: pul, ČTK

Diskuze