Provinila se

Slavná herečka byla nezvěstná čtyři měsíce: Už se ví, kde celou dobu byla!

Úředníci daňového úřadu v Wuxi byli potrestáni za pochybení v případu daňového úniku čínské superhvězdy Fan Bing Bing. V pondělí 8. října to oznámila čínská státní média. Nejméně pět lidí bylo disciplinováno, včetně šéfa daňového úřadu, kde sídlí společnost Fan, informovala agentura Xinhua.

8 fotek
Státní správa daní pověřila provinční daňovou kancelář v provincii Jiangsu, aby zjistila, kdo všechno se podílel na případu Fan a jejích daňových podvodů. Podle společnosti Xinhua také Čína zahájila kampaň za účelem regulace placení daní ve filmovém a televizním průmyslu, a také se zaměřila na porušování a zanedbávání povinností daňových úředníků.

Herečka, stejně jako některé další filmové hvězdy údajně používala tzv. "jing-jang smlouvy", díky kterým se vyhýbali placení daní. Jde o podvodný systém dvojího kontraktu, který usnadňuje daňové úniky. V praxi to znamená, že má herec podepsané dvě smlouvy - v jedné uvádí menší příjem, který následně doloží úřadům, zatímco ve druhé je skutečný výdělek, který je značně vyšší.

Fan nebude čelit trestnímu stíhání, pokud budou pokuty a daně zpětně uhrazeny ve stanovené lhůtě, oznámila agentura Xinhua. Její zástupce byl zadržen kvůli údajnému zabraňování vyšetřování. Měl zařídit zničení důkazů a skrývat účetní doklady. Ze zapletení do případu byli vyšetřováni i pracovníci daňového úřadu v Jiangsu.

Nejlépe placená čínská herečka z Pekingu, známá také několika rolemi ve filmech Jackieho Chana, Město zločinu nebo Detektiv z Hongkongu (Skiptrace), se na několik měsíců ztratila z dohledu veřejnosti. Zmizela také z televizní obrazovky, ze všech billboardů a reklam. Po celé zemi to vzbudilo spekulace o tom, že byla zadržena policií a vzata do vazby. K používání falešných smluv se doznala.

Fan by nebyla jediná, koho takový osud potkal! Řada známých čínských osobností, které čelily podobnému osudu, na čas zmizely a později se objevily v soudní síni obviněni z korupce. Naposledy takový osud potkal například bývalého prezidenta Interpolu Meng Hong Weie, který byl v pondělí obviněn z úplatků.

Podle South China Morning Post byla Fan propuštěna z „rezidenčního střeženého místa“ poté, co Čína uzavřela vyšetřování jejích financí a určila, že zemi dluží v přepočtu cca 3 miliardy korun na nezaplacených daních a penále. tato praktika zadržování lidí na neznámém střeženém místě je v Číně údajně velmi používanou praktikou vůči lidem, kteří jsou považováni za ohrožující národní bezpečnost nebo jsou podezřelí z korupce.

Podle The Hollywood Reporter je Fan již na svobodě. Odjela do Pekingu a cítí se dobře. Ve svém posledním prohlášení na sociálních sítích Fan napsala: "Plně jsem přijala všechny sankce, které mi po důkladném vyšetřování udělily daňové úřady. Zcela jsem je přijala a bez ohledu na překážky získám finanční prostředky, abych daně a penále zaplatila."

Autor: mk

Diskuze