Zima_1
Zdroj: Thinkstockphotos
Ani kulich nepomůže

Rekord překonán! Na zemi bylo už skoro -100 stupňů

Tento údaj jasně dává na srozuměnou, že když je u nás velká zima, tak je stále ještě hodně velké teplo. Protože na zemi může být i -93°C.

Přesně tak málo stupňů bylo naměřeno v roce 2010 v Antarktidě, tedy na sedmém kontinentu, který se rozkládá kolem jižního pólu. Výsledky zkoumání teplot na různých místech Antarktidy zveřejnili vědci v pondělí na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Nejchladnější místo na zemském povrchu se nově nachází na hřebeni Východoantarktické plošiny. V této lokalitě vědci objevili praskliny uvnitř ledového povrchu, v nichž zůstává po nějakou dobu nehybný vzduch. Satelitní měření uvnitř jedné z těchto vzduchových kapes v srpnu 2010 odhalilo novou teplotu minus 93 stupňů. Tento údaj vědci poprvé zveřejnili až nyní.

Dosud nejchladnější místo se nachází opodál. Ruská výzkumná stanice Vostok ve východní části Antarktidy naměřila v roce 1983 teplotu minus 89,2 stupně. Američané nemohli dopustit, aby Rusové byli lepší než oni, takže tak dloho měřili až naměřili. Teď je potřeba jen chvíli počkat, co na to Rusko. Je však více než pravděpodobné, že tento "americký" rekord bude brzo překonán.

 

Autor: pul, ČTK

Diskuze