Netradiční knihovna - 1
Zdroj: facebook.com
Jako z pohádky

Před domem měla 110 let starý strom. Vytvořila z něj hotový skvost! FOTO

Přestože se může zdát, že žijeme ve světě, kde stačí jen zmáčknout tlačítko a všechny potřebné informace se nám objeví přímo před očima, zůstávají knihy důležitým prvkem našeho života. Dobře to ví i Američanka Sharalee Armitage Howard, která s rodinou pro své sousedy vytvořila magickou knihovnu.

12 fotek
Ponořit se do dobré knihy a pomalu a intenzivně prožít sepsaný příběh je bezpochyby něco jiného, než sledování filmů. Podněcuje kritické myšlení, rozšiřuje slovní zásobu a celkově člověka vyvíjí. A právě kritické myšlení a empatie v dnešní společnosti tak nějak chybí.

Nezisková organizace Little Free Library udržuje lásku ke knihám tím, že pomocí dobrovolníků umisťuje malé knihovničky ve veřejném prostoru. Lidé si zde mohou půjčit knihu, přečíst a následně vrátit, a to vše zdarma. Není nutné knihu vracet do stejné poličky, důležitá je totiž jejich výměna mezi lidmi. Ti mohou do takovýchto knihoven darovat i své staré, na to tento projekt spoléhá.

Tyto malé knihovničky se objevují na každém rohu, dokonce by jich snad mělo být přes 75 tisíc v 88 zemích celého světa. „Knihobudky“ existují i v České republice, některé vznikají pod organizacemi, jiné si vytvářejí městské a obecní knihovny. Třeba na nádražích nebo ze starých telefonních budek.

Knihovnice z amerického města Coeur d’Alene v Idahu dostala skvělý nápad. Řešila totiž, co s velkým pařezem, který jí zbyl na zahradě po starém a nemocném stromě. Chtěla mu dát novou šanci, do zdravé rostliny by v životě nezasáhla. „Už dlouhá léta padaly ze stromu suché větve, i když bylo bezvětří. Mohl by se někdo zranit. Poslední ranou byla obrovská větev, která spadla na synovo auto,“ sdělila novinářům dle serveru Bored Panda.

„Průměrná délka života takového topolu je pouhých 40-50 let, takže tenhle strom žil hned dvakrát!“ Howardovi vyřezali v kmeni díru, osadili poličkami, dveřmi, nahoru položili střechu. Skutečně jako z pohádky. Musí to být určitě jedna z nejhezčích „knihobudek“ na světě.

This is an awesome project. A Coeur d'Alene artist found a unique way to repurpose an old and decaying tree in her...

Zveejnil(a) Taylor Viydo dne ter 18. prosince 2018

Autor: kap

Diskuze