Wang Shangkun - 1
Zdroj: facebook.com
Wang Shangkun je připoután na lůžko a napojen na dialýzu.
Smutné

Chlapec prodal ledvinu, aby si mohl koupit nový iPhone. Nečekal, jaká tragédie ho postihne potom!

Technický nadšenec Wang Shangkun (25) toužil po novém telefonu a tabletu. Pochází však z jedné z nejchudších čínských provincií, takže si technologické novinky nemohl dovolit. Rozhodl se, že si na ně vydělá prodejem své ledviny na černém trhu.

V roce 2011 zatoužil tehdy osmnáctiletý mladík Wang Shangkun po novém smartphonu a tabletu. Chtěl se totiž předvést před svými přáteli. Jenže si ani jeden z přístrojů nemohl dovolit. Našel však způsob, jak si peníze vydělat.

Svou ledvinu prodal za 22 tisíc jüanů (cca 72 tisíc Kč), za ně si pořídil iPhone 4 a iPad 2. Shakngkun dokonce tehdy tvrdil, že mu jedna ledvina k životu stačí: „Na co mi jsou dvě ledviny? Jedna je dost.“ Operace proběhla v čínském městě Čchen-čou v provincii Chu-nan pod rukami dvou doktorů, kteří pracovali v místní nemocnici.

Za nedlouho po nelegální operaci chlapci selhala zbývající ledvina. Zřejmě za to může infekce, která se do ní dostala při osudné operaci kvůli nesterilním a nehygienickým podmínkám a chybějící pooperační péči. Shangkun se musel vzdát studií a nyní žije ze sociálních dávek. Je připoután na lůžku a napojen na dialýzu, jinak by mu nejspíš hrozila smrt.

Celkem devět lidí bylo zadrženo v souvislosti s případem, pět z nich včetně chirurgů pak odsoudili k odnětí svobody. Shangkunova rodina obdržela 1,47 milionů jüanů (cca 4,8 mil. Kč) jako odškodné ještě tentýž rok.

Autor: kap

Diskuze