Wang Shangkun - 1
Zdroj: facebook.com
Wang Shangkun je připoután na lůžko a napojen na dialýzu.
Smutné

Chlapec prodal ledvinu, aby si mohl koupit nový iPhone. Nečekal, jaká tragédie ho postihne potom!

11. 1. 2019

Technický nadšenec Wang Shangkun (25) toužil po novém telefonu a tabletu. Pochází však z jedné z nejchudších čínských provincií, takže si technologické novinky nemohl dovolit. Rozhodl se, že si na ně vydělá prodejem své ledviny na černém trhu.

V roce 2011 zatoužil tehdy osmnáctiletý mladík Wang Shangkun po novém smartphonu a tabletu. Chtěl se totiž předvést před svými přáteli. Jenže si ani jeden z přístrojů nemohl dovolit. Našel však způsob, jak si peníze vydělat.

Svou ledvinu prodal za 22 tisíc jüanů (cca 72 tisíc Kč), za ně si pořídil iPhone 4 a iPad 2. Shakngkun dokonce tehdy tvrdil, že mu jedna ledvina k životu stačí: „Na co mi jsou dvě ledviny? Jedna je dost.“ Operace proběhla v čínském městě Čchen-čou v provincii Chu-nan pod rukami dvou doktorů, kteří pracovali v místní nemocnici.

Za nedlouho po nelegální operaci chlapci selhala zbývající ledvina. Zřejmě za to může infekce, která se do ní dostala při osudné operaci kvůli nesterilním a nehygienickým podmínkám a chybějící pooperační péči. Shangkun se musel vzdát studií a nyní žije ze sociálních dávek. Je připoután na lůžku a napojen na dialýzu, jinak by mu nejspíš hrozila smrt.

Celkem devět lidí bylo zadrženo v souvislosti s případem, pět z nich včetně chirurgů pak odsoudili k odnětí svobody. Shangkunova rodina obdržela 1,47 milionů jüanů (cca 4,8 mil. Kč) jako odškodné ještě tentýž rok.

Autor: kap

Diskuze