Cestující v letadle
Zdroj: Thinkstockphotos
Má to i své výhody

Proč společnosti prodávají více letenek, než je v letadle míst? 40 tisíc lidí ročně si nesedne! Překvapivý důvod

Letecké společnosti každoročně prodají desítky tisíc letenek, kvůli kterým jsou lidé, kteří si je zakoupili, vyvedeni z letadla s tím, že na ně zkrátka nezbylo místo. Proč to dělají?

Myslíte si, že když si koupíte letenku, že máte let jistý? Tak to jste pořádně na omylu! Každý rok si totiž na své zakoupené sedadlo nesedne více než 40 000 lidí po celém světě, a tak i přes malou pravděpodobnost nemáte jistotu, že se v daný čas přepravíte letecky tam, kam jste původně zamýšleli. Proč letecké společnosti prodávají více letenek, než mají míst k sezení?

Je to jednoduché a bohužel dokonce i legální. Mnoho lidí, kteří si zakoupí letenku, totiž svůj let z různých osobních důvodů neeuskuteční. Letecké společnosti se hájí tím, že kdyby tohle nedělali, letadla by kolikrát byla zaplněna pouze z jedné třetiny, což by po finanční stránce mělo pro letecké společnosti tvrdý dopad a obrovské ztráty.

A co se stane s pasažéry, na které místo nezbyde? V případě, že se letecké společnosti stane, že do letadla nastoupí nadpočet cestujících, vyzvou je, aby se určitý počet dobrovolně vzdal svého letu. Samozřejmě za finanční kompenzaci. Pokud se však nepodaří na tuto výzvu přemluvit dostatečný počet lidí, kteří přebývají, má aerolinka nárok náhodně vybrat cestující sama. Pak jim ale musí vyplatit odškodnění ve výši, která se pohybuje v rozmezí od přibližně 7 až 16 tisíc korun! A to není vše. Poškození mají kromě finanční kompenzace nárok i na proplacený telefonát, občerstvení a ubytování.

Autor: bin

Diskuze