Jste lechtiví? - 1
Zdroj: Profimedia
Hihihi

Proč někteří lidé lechtiví jsou a jiní zase ne? Vědci přišli se zajímavým vysvětlením!

Pokud patříte k první skupině, tak jistě dobře znáte ten pocit, když vás někdo zlochtá tak, že se smíchy div nepočůráte. Víte, proč tomu tak je? Vědci ano!

Lidé bývají nejčastěji lechtiví na několika místech. K těm obvykle patří podpaží, chodidla, oblast kolem žeber, nebo i ruce. Napadlo vás někdy, proč to tolik lochtá a z jakého důvodu zrovna v té konkrétní oblasti?

Podle vědců stojí hlavní příčina v nervech. V daných oblastech je více nervových zakončení. A ta má každý vyvinutý v jiné míře. Ti, co jich mají hodně a dost citlivé, bývají více lechtiví, ti druzí zase méně nebo vůbec.

Dalším důvodem, proč jsou v dané oblasti lidé lechtiví, je citlivost a měkkost kůže v tomto místě. Ta není v podpaží, na chodidlech, dlaních, a dalších částech těla tolik zvyklá na fyzický kontakt, a tak je z toho důvodu citlivější. Pak to může se slabou vůlí dohromady vyvolat pocit lechtivosti.

Tím je zodpovězena i otázka, proč jsou nejčastěji lechtiví děti a staří lidé? A to zejména na rukou... Vysvětlení je opět jednoduché. Jak bylo řečeno, části těla, které člověk moc nepoužívá k fyzickému kontaktu, bývají méně zvyklé a citlivější na dotyk. A právě lidé ve vyšším věku a naopak mladší děti obvykle tak často nepoužívají ruce k fyzické práci. Proto jejich nervy reagují citlivěji než u ostatních a může je takový dotyk a pošimrání pořádně potrápit.
 

Autor: bin

Diskuze