Česká smíšená štafeta
Zdroj: Nova Sport
Česká smíšená štafeta
Sport na vzestupu

Proč jsou čeští biatlonisté tak úspěšní? Tady máte 10 důvodů

Pot, dřina a nekonečné odříkání. To určitě ano. Ale je tady i spousta dalších důvodů, proč se čeští biatlonisté zařadili na olympijských hrách v Soči mezi světovou elitu.

1. Tradice v běžeckém lyžování
Bez českých běžců na lyžích, kteří v minulosti vyhrávali olympijské medaile, by nebyli dnešní skvělí biatlonisté. A patří mezi ně také Gabriela Soukalová starší, která přivezla stříbro z olympijské štafety v Sarajevu. Tehdy byl ještě biatlon v plenkách.

2. Popularita
Podle měření televizí je biatlon jedním z nejatraktivnějších sportů ve všech zemích, kde se dá provozovat. Tedy, kde mají sníh. Za poslední roky jasně převálcoval běžecké lyžování, nebo třeba i skoky na lyžích. A tak není divu, že Češi s nejlepšími předpoklady se zaměřili právě na sport, o němž se nejvíce mluví.

3. Peníze
Dají se zde vydělat peníze. Jedna z nejkrásnějších biatlonistek světa Gabriela Soukalová minulý rok získala pouze na odměnách za své výkony pět milionů korun. A letos dokonce spolu s kamarádem Ondrou Moravcem nahradili Bolka Polívku v marketingové kampani velké paštikové společnosti. Povedlo se tohle někdy nějakému běžci na lyžích?

4. Nové Město na Moravě
To je jeden z důvodů, proč se o českém biatlonu mluví. Na Vysočině býval skvělý areál pro běh na lyžích, ale ve jménu doby z něj vznikjl špičkový biatlonový areál. Přesně ten, který v Česku chyběl. Loni se na něm konala mistrovství světa, což samozřejmě přilákalo k tomuto sportu nejen další sponzory, ale také nadchlo spoustu rodičů, aby k tomuto sportu vedli své talentované děti.

5. Dřina a odříkání
Co ještě kromě jistoty, že to konečně u nás "někoho zajímá", stojí za vzestupem Soukalové, Vítkové, Moravce, Šlesingra Soukupa a dalších? Je to především nesmírná dřina a odříkání. Stovky hodin bez rodiny a bez přátel v tréninkových centrech. Litry potu a bolestivé okamžiky v nekonečných stoupání. Tihle si své odměny zaslouží.

6. Kvalitní trenéři
Není to jen trenér českých biatlonistů a Gabriely Soukalové Ondřej Rybář, není to jen trenér ženského týmu Jindřich Šikola, ale také například Tomáš Kos, který stojí za vzestupem slovinského týmu. Jednoduše česká trenérská škola má jméno a ukazuje se, že to je základ úspěchů českých závodníků.

7. Vyrovnanost v týmu
Před osmi lety to byl Zdeněk Vítek, před čtyřmi Roman Dostál, před dvěma Michal Šlesingr, teď jsou to Ondřej Moravec nebo Jaroslav Soukup... Není to jako v běžeckém lyžování, kde už přes deset let zeje za Lukášem Bauerem obří mezera. Síla týmu umožňuje biatlonistům neztrácet kontakt se špičkou.

8. Tradice ve střelbě
Střelba je v biatlonu stejně tak důležitá jako běh na lyžích a pro Česko jsou střelci dlouhé roky pravidelnými sběrači olympijských medailí. Takže naučit se střílet v zimě a na lyžích pro ně nebyl velký problém.

9. Česká povaha
V biatlonu dominují národy, které nemají horkokrevnost v povaze. Ta totiž škodí soustředěnému výkonu, který je ve sportu, který je i o zpomalování tepu a zadržování dechu, potřeba. A Češi, kteří vše řeší většinou až večer nad půllitrem piva, jsou k tomu ideálním vzorkem.

10. Stále je co vyhrávat
Do olympiády v Soči chyběla českému biatlonu jakákoliv olympijská medaile. Teď jich má pět, ale chybí mu zlato. Takže je jisté, že čeští biatlonisté půjdou stále nahoru.

Autor: pul

Diskuze