Prásk.tv

Princ Harry jde ve stopách princezny Diany! Prošel se minovým polem

Britský princ Harry během návštěvy Angoly zavzpomínal na svou matku, princeznu Dianu. Prošel se po stejném minovém poli jako ona před dvěma dekádami. Na cestu se vydal sám, manželka Meghan zůstala se synem v Kapském městě.

"Moje matka kráčela minovým polem v Huambu v roce 1997. Kdysi bylo silně zaminované, teď je ale bezpečné. A se správně mířenou mezinárodní pomocí to může být pravda i tady, na této půdě," prohlásil princ Harry. 

7 fotek

 

Ten podobně jako Diana vyfasoval od neziskové organizace Halo Trust, která se odstraňováním min zabývá, ochrannou vestu a kryt na obličej. Jednu nášlapnou minu pak řízeně odpálil. Angolská vláda na odminování vyčlenila v přepočtu přes miliardu a půl korun. Zneškodnit všechny chce do roku 2025. 

 

"Tím, že zneškodníme nášlapné miny, pomůžeme místní komunitě najít mír a s ním přichází příležitost," dodal vévoda ze Sussexu. Diana svou procházkou po částečně vyklizeném minovém poli v lednu 1997 přilákala světovou pozornost. Tři měsíce po její smrti 122 zemí světa podepsalo Ottawskou úmluvu, která si klade za cíl odstranění protipěchotních min.

 

Občanský konflikt, který skončil v roce 2002, zapsal Angolu do historie jako jedno z míst, kde je nejvíce min na světě. Podle Halo Trust je v zemi 1200 minových polí. Od roku 1994 už pracovníci organizace detonovali téměř sto tisíc takových náloží. Nikdo ale nedokáže odhadnout, kolik jich ještě je ukrytých pod povrchem.

 

Princ William byl ale krásné miminko, že?
Jak by vypadala princezna Diana jako babička a jaká by byla?

Autor: pan, Kristina Tůmová Prásk.tv

Diskuze