Rozloučení s Jiřinou Jiráskovou v Divadle na Vinohradech
Zdroj: Martin Mithofer
Loučení v Divadle na Vinohradech

Vinohrady se rozloučily s Jiráskovou: Havlová a Bohdalová v slzách

Aktualizováno 11.1. 2013 18:42

Právě dnes začalo několikadenní loučení s Jiřinou Jiráskovou (†81), která zemřela v pondělí 7. ledna po dlouhé nemoci. Od 10 hodin probíhalo rozloučení v Divadle na Vinohradech.

25 fotek

V pátek od 10 hodin probíhalo v Praze v Divadle na Vinohradech veřejné rozloučení s Jiřinou Jiráskovou. Přátelé a herečtí kolegové se pak s hraběnkou českého filmu rozloučili soukromě bez účasti veřejnosti o dvě hodiny později.

Přímý přenos z rozloučení s Jiřinou Jiráskovou je u konce. Děkujeme všem čtenářům, že jste s Práskem zavzpomínali na herečku.

13:33 Lucie Bílá se s Jiřinou Jiráskovou rozloučit nepřišla!

13:30 Rozloučení s legendou českého divadla a filmu Jiřinou Jiráskovou je u konce. Smuteční hosté pomalu opouští sál vinohradského divadla.

13:25 Padá opona, potlesk v sále ale neutichá.

13:21 Sálem zní zpěv Jiřiny Jiráskové. Smuteční hosté v hledišti stojí a tleskají.

13:20 Jiřina Bohdalová sedí v hledišti vedle Jana Kačera a nepřestává plakat.

13:13 Slovo si vzal Michal Novotný. „O nás mladé si pečovala s láskou,“ říká herec a hereččin dlouholetý přítel, který se i snaží vtipkovat, ačkoli je poznat, že stěží zadržuje pláč.

13:09 Na pódiu hovoří slovenský herec Marián Labuda. Mluví o tom, že Jirásková byla nejen českou, ale i slovenskou herečkou. "Ty jsi mě naučila hrát. Když jsem něco nevěděl, tak jsi mi na vše odpověděla. Byla to čest, hrát po tvém boku," říká Labuda.

13:07 Během písně Tmavomodrý svět od Voskovce a Ježka se mění čestná stráž.

Bohdalová jen stěží zadržovala slzy

13:05 Slova se ujala dlouholetá přítelkyně a kolegyně Jiráskové Jiřina Bohdalová. „Byla kamarádkou v dobách dobrých i zlých a náš celoživotní vztah nic nezničilo. Spojoval nás podobný pohled na svět a humor. Byla můj privátní anglický gentleman. Jířo, díky za všechno. Byla jsi jednou z nejlepších ženských mého života, bude se mi po tobě stýskat," řekla Bohdalová se slzami v očích.

12:59 Swingová kapela zpívá oblíbenou píseň Jiráskové Děkuji, bylo to krásné.

12:58 Slova se ujal Aleš Cibulka. „Jiřinko, jen pro tebe, Blue Star Václava Marka. A za nás za všechny děkuji,“ uvedl kapelu Cibulka.

12:56 Sálem zní zpěv Jiřiny Jiráskové. Čestná stráž u rakve se střídá.

12:50 Čestná stráž u rakve Jiřiny Jiráskové se opět vyměnila.

12:46 Svoboda hovoří o hereckých začátcích Jiřiny Jiráskové, její kariéře během totalitního režimu. Vzpomíná na první setkání s Jiráskovou v devadesátých letech. "Hereččin humor zde bude chybět nejvíce. Já budu se smutkem, ale s vděčností vzpomínat na 90. léta, kdy Jiřina Jirásková byla ředitelkou Divadla na Vinohradech," vpomíná Svoboda. "Měl jsem ji rád," uzavřel svoji smuteční řeč pražský primátor.

12:45 Čestná stráž u rakve herečky se vyměnila. Hlediště pláče a na jevišti právě hovoří pražský primátor Bohuslav Svoboda.

12:44 „Loučím se s tebou, vzácná kolegyně, loučím se s tebou jménem svým a jménem Divadla na Vinohradech,“ řekl s podlomeným hlasem Tomáš Töpfer. „Tak sbohem,“ dodal na závěr.

12:40 Na pódiu hovoří nynější ředitel Divadla na Vinohradech. Tomáš Töpfer. Mluví o své vzpomínce na první setkání s Jiřinou Jiráskovou. Připomenul hereččiny zásluhy v divadle, o její funkci na postu ředitelky vinohradského divadla.

12:34 Opona vinohradského divadla pomalu stoupá. Na čestné stráži u rakve stojí Hana Maciuchová a Daniela Kolářová.

12:32 Na pódiu leží množství květin, mezi nimi jsou i doutníky a hereččin oblíbený koňáček.

12:30 Přímý přenos z posledního rozloučení s herečkou pokračuje.

12:20 Herečtí kolegové Jiřiny Jiráskové a další známé osobnosti usedají do hlediště. Na jevišti je již přichystán mikrofon a za pár okamžiků začne další část rozloučení, která je veřejnosti nepřístupná.

12:12 Na soukromém rozloučení s herečkou promluví i její dlouholetá přítelkyně Jiřina Bohdalová. Spolu hrály ve Světácích (1969) nebo drama Fany (1995). Promluvit by měl i herec Michal Novotný.

12:05 Od 12:30 se budou s Jiřinou Jiráskovou soukromě loučit její herečtí kolegové a přátelé.

12:00 Na pódiu se střídá poslední stráž. Rozloučení pro veřejnost právě končí.

11:51 Čestnou stráž u rakve drží Jaromír Hanzlík a Iva Janžurová, která s Jiráskovou hrála například v legendárních Světácích (1969).

11:50 S Jiřinou Jiráskovou se přišel rozloučit i herec a zpěvák Karel Štědrý. S herečkou se seznámil během natáčení filmu Zdeňka Podskalského. Jak řekl Prásku, Jirásková milovala život a legraci.

11:45 K pódiu s rakví a věnci nepřestávají proudit davy lidí a přináší květiny. Někteří si sedají do hlediště, jiný v tichosti odcházejí.

11:32 Věnec nechal poslat také prezident republiky Václav Klaus s manželkou.

11:30 Elišku Balzerovou, Martina Stropnického a Simonu Postlerovou střídá na česné stráži Vendula Křížová a Ivan Trojan.

Vránové se smrt Jiráskové velice dotkla

11:19 Čestná stráž u rakve obklopené věnci se opět vyměnila. S Jaroslavem Satoranským ji drží Gabriela Vránová, která pláče.

11:10 Herečce, která na jevišti vinohradského divadla strávila jednašedesát let, se přišla poklonit i Veronika Freimanová, která nyní u rakve drží čestnou stráž.

11:04 Čestná stáž u rakve se mění, nyní ji drží Jiří Dvořák a Svatopluk Skopal.

10:52 Čestnou stráž u rakve drží ředitel vinohradského divadla Tomáš Töpfer a herec Jaroslav Satoranský. Do divadla dorazil Marián Labuda.

10:40 Čestnou stráž u rakve v tuto chvíli drží Otakar Brousek.

10:34 Věnce na pódiu jsou například od Petra Nečase, Miroslavy Němcové, Herecké asociace, organizace UNICEF nebo Divadla na Vinohradech.

10:30 Ve foyer je vedle fotografie Jiřiny Jiráskové kondolenční kniha, která má podepsaných více jak deset stran.

10:24 Čestná stráž u rakve se mění. Nyní na pódiu stojí Dagmar Havlová a Petr Rychlý. Hlediště se pomalu zaplňuje. Do divadla proudí davy lidí.

Adamovská se neubránila slzám

10:20 U rakve na pódiu stoji čestnou stráž herci. Mezi nimi například Václav Vydra nebo Zlata Adamovská.

10:19 Smuteční hosté stojí ve frontě a pomalu přicházejí k pódiu, kam pokládají květiny.

10:15 V divadle hraje smuteční hudba. Uprostřed pódia je umístěna rakev, fotografie Jiřiny Jiráskové a spousta květin a věnců.

10:05 Smuteční hosté se před divadlem scházeli již od půl desáté. Dveře vinohradského divadla se otevřely přesně v 10 hodin.

Připomeňte si herečku Jiřinu Jiráskovou v její roli paní Kekulové v Pojišťovně štěstí ZDE.

ČTĚTE TAKÉ:

Loučíme se s velkou českou herečkou Jiřinou Jiráskovou

Jiřinka mě učila striptýz, vzpomíná na Jiráskovou "sestřička" Mihulová

Měla jsem nejlepší pomocnici na úklid, vzpomíná Ochotská na Jiráskovou

Autor: ana

Diskuze