Výstava Manolo Blahnik - 1
Zdroj: oficiální zdroj
Nenechte si ujít

PRESTIŽNÍ VÝSTAVA v Praze: Designér bot Manolo Blahnik, známý ze Sexu ve městě, vás naprosto uchvátí!

Ve středu 26. ledna proběhlo v Miláně v muzeu Palazzo Morando slavnostní zahájení retrospektivní výstavy slavné ikony módního návrhářství, designéra Manolo Blahnika.

8 fotek
Po Miláně budou moci přehlídku slavného španělského tvůrce zhlédnout i návštěvníci petrohradské Ermitáže a letos v létě bude tato prestižní výstava uvedena v pražském Museu Kampa. Pražané ji budou moci navštívit poprvé v sobotu 12. srpna 2017.

Museum Kampa připravuje na léto výstavu kouzelníka mezi obuvníky, pana Manolo Blahnika. Blahnik, známý ze seriálu Sex ve městě a díky filmu Marie Antoinetta Sophie Coppoly, vyrostl na Kanárských ostrovech, žije v Británii, ale má české kořeny. Jeho otec byl českým občanem, žil a pracoval před druhou světovou válkou jako lékárník nedaleko pražské Kampy. Nebýt nástupu nacismu, možná by tu pracoval dál.

Na jeho díle je možné dokumentovat, jak volné umění, abstrakce, dílo Mondrianovo, Kupkovo nebo malířský rukopis Velasquezův či Viscontiho aristokratická tvůrčí posedlost, přímo vstupují do tvůrčí složky čehosi jen zdánlivě přízemního, dámských bot. Díky Blahnikovu umu, pečlivosti a inspiraci ve světovém umění výtvarném a filmovém, vznikne dílo, jež se dá obout. Mísí se retrostyly z několika kultovních epoch dvacátého století, stejně jako rokoková hravost a smyslnost. Na výslednou podobu, tvar, kružby a arabesky měly vliv mnohé obrazy a symboly ženské krásy a osudovosti, Marie Antoinetta, císařovna Alžběta a nespočet silných i zranitelných žen italského neorealistického filmu. Střevíčky, ať už inspirované uměním, etnickými prvky nebo přírodou, v sobě nesou moderní energii. Díky botám Manolo Blahnika na scénu už od sedmdesátých let vstupuje moderní žena, stejně profesionálně schopná, jako krásná.

Výrazné individuality, rozkročené mezi kulturami, jako Manolo Blahnik, světově proslulý tvůrce s českými kořeny a globálním rozhledem, mohou přinést zajímavý pohled a jedinečnou zkušenost. Také zakladatelka Musea Kampa, Meda Mládková je známá tím, jak velký důraz kladla na ženskou krásu a její kultivaci, včetně originálního oděvu, bot a doplňků. Tím byla vždy vzorem pro generace žen v českých zemích.

Manolo Blahnik – The Art of Shoes
11. 8. – 12. 11. 2017
Museum Kampa, Praha

Autor: niž

Diskuze