Dívka brečí po sexu
Zdroj: Twitter
Číhají všude

POZOR: Pohlavní nemoci trápí lidi v Česku! Nakazit se můžete i orálním sexem

Lidé často střídají sexuální partnery, čekárny se plní, bakterie se šíří... Poselství je jednoduché: Nepodceňujte pohlavní choroby! Jaké jsou v České republice ty nejrozšířenější?

Pokud si snad myslíte, že kapavka či syfilis patří do středověku, tak se šeredně pletete. Tyto pohlavní nemoci se totiž v současnosti vyskytují na území České republiky čím dál tím častěji. V minulém roce bylo zaznamenáno 1438 případů kapavky a 754 případů syfilisu. Zvyšují se však i počty nakažených osob virem HIV.

Dle European Centre for Disease Prevention and Control zažila Česká republika nárůst těchto chorob kolem let 2008–2013. V současné době se však plní čekárny nemocných lidí, které trápí pohlavní choroby. A vůbec nejčastějším onemocněním jsou dle odborníků chlamydie.

„U mužů se většinou objevuje výtok z močové trubice, ale co se týče žen, u nich probíhají chlamydie často bezpříznakově,“ vysvětlila Blesku.cz dermatoveneroložka Kateřina Jůzlová to, proč jsou chlamydie tak zákeřné. Když je nebudete léčit, mohou v konečném důsledku způsobit například neplodnost. Chlamydie se mohou přenášet vaginálním, análním, ale i orálním sexem, což mnoho lidí vůbec neví.

A jaká je tedy prevence? Při sexu používat kondom a být sexuálně věrný jednomu partnerovi. A samozřejmě optimisticky doufat, že věrný vám bude i váš protějšek.

Autor: niž

Diskuze