Plechovky
Zdroj: Profimedia
Aha!

POZOR: Pijete nápoje přímo z plechovky? Tady je důvod, proč byste neměli!

Většina lidí pije nápoje z plechovky tak, že si ji zkrátka otevřou a pijí přímo z ní. Pro takové máme špatné zprávy. Až si přečtete následující řádky,pravděpodobně si příště přelijete pití z plechovky do sklenice.

Důvodů, proč byste neměli pít přímo z plechovky, je rovnou několik! Uvnitř prosakuje nepatrné množství hliníku, které ovlivňuje chuť nápoje. Naše jazyky jsou velmi citlivé na chuť kovu, takže pro mnoho lidí důvod, proč si pití raději přelijí do sklenice. Pokud jste si všimli, že soda z plechovky má i tak jinou chuť, než soda v lahvi, doporučujeme kupovat sodu ve kle nebo plastu.

Dalším důvodem, proč si pití z plechovky raději přelít, je kontaminace. Už jste někdy přemýšleli o tom, kolik lidí se dotklo vrchu plechovky před tím, než jste se z ní napili? V roce 2017 v jedno m televizním pořadu doktoři náhodně vybrali několik nápojů z benzinových automatů, prodejních automatů a supermarketů a zkoumali, kolik bakterií na nich je. Výsledky byly docela alarmující! Většina plechovek byla čistá, ale některé byly kontaminovány bakteriemi E. coli. Tyto bakterie mohou způsobit průjem, problémy s dýcháním a pneumonii.

Bisfenol A, běžněji známý jako BPA, se často používá v plastových lahvích. Jedná se o nebezpečnou látku, která může proniknout do sody a způsobit hormonální nerovnováhu. Přestože se látku mnoho výrobců rozhodlo ze svých produktů odstranit, chemikálie je stále důležitou součástí hliníkových plechovek. Studie od společnosti Amercian Heart Association v roce 2014 ukázala, že BPA v plechovkách může způsobit vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění.

Všechno, co bylo na podlaze v obchodě nebo v továrně, je ohroženo škůdci, jako jsou myši a krysy. Obvykle je jídlo dostatečně chráněno tím, že se zabalí, aby se zajistilo, že se havěť nemůže dostat dovnitř. Nicméně, když pijete z plechovky, pijete z místa, kam se může dostat třeba moč krysy! Pokud se domníváte, že šílené příběhy na internetu, podle kterých můžete umřít z konzumace moči krys, jsou smyšlené, není to úplně pravda. I když to je zřejmě trochu nadsázka, určitě není moc příjemné vypít z plechovky, která má na sobě moč nebo fekálie.

Plechovky navíc urazí celkem dlouhou cestu, než se dostanou k vám. Jsou vyrobeny v továrně, naplněné nápojem, utěsněné, převáženy z místa na místo, před tím, a až pak je do regálů položí zaměstnanci supermarketu. Kdo ví, kdo a co se dotklo hliníkového exteriéru, než se ho dotknete vy? Samozřejmě, to neznamená, že okamžitě z pití z plechovky musíte onemocnět, nicméně je nejlepší plechovku před tím, než z ní popijete, opláchnout nebo použít sklenici.

Autor: mk

Diskuze