Plastové lahve
Zdroj: Twitter
Nebezpečná rutina

POZOR: Pijete opakovaně z plastových lahví? Tohle vám hrozí!

Z plastových lahví dnes pije nejspíš úplně každý. Málokdy narazíme na pití, které by bylo ve skleněné lahvi. Doma si sice většina přelévá pití z lahve do skleničky, ale jakmile vyrazí pryč z domova, malá PET lahev s pitím jistě přijde vhod. Na jejich používání si ale musíte dát velký pozor, cenou může být i vaše zdraví.

Nač utrácet další peníze za pití, když jsme si už jedno koupili a zbyla nám po něm plastová lahev. Raději ji znovu naplníme, tentokrát vlastním pitím. Celý postup zopakujeme ještě několikrát... Tak přesně tohle dělá mnoho lidí, kteří se snaží zbytečně neutrácet, nemají drobné do automatu nebo se snaží chovat ekologicky. Zaplatit přitom mohou i svým zdravím.

Rizik při opětovném užívání plastových lahví je hned několik, informuje Independent.co.uk. V první řadě mají tyto lahve potenciál vypouštět ze sebe chemikálie. Nejrizikovější je pak Bisfenol A (BPA), organická sloučenina používaná při jejich výrobě. Tato chemikálie může způsobovat řadu závažných zdravotních potíží. Zvyšuje riziko hormonálních problémů, ovlivnit může ovulaci, tvorbu rakoviny prsu, úbytek spermií nebo defekty genitálií při narození. Negativní účinky má i na imunitní systém nebo srdeční choroby.

Dalším nebezpečím v opakovaně používaných plastových lahvích jsou pak bakterie. Studie od Treadmill Reviews otestovala flašky s vodou, které byly opakovaně používány atlety po dobu jednoho týdne. Výsledky této studie ukázaly, že nejvyšší počet bakterií v lahvi byl větší, než jaký je jejich počet na záchodové desce. 60 % bakterií pak mělo potenciál zhoršit zdravotní onemocnění.

Jak tedy předejít onemocněním a zdravotním komplikacím? Nepoužívat opakovaně plastové lahve. Po vypití jejich původního obsahu je nejlepší lahve recyklovat. Pokud na jejich opětovném užívání trváte, neměli byste je alespoň napouštět teplými tekutinami, které zvyšují vypouštění BPA. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se z dlouhodobého hlediska investovat i do speciálních lahví neobsahujících BPA nebo do skleněných flašek či lahví z nerezové oceli.

Autor: ryn

Diskuze