Dudlík
Zdroj: Twitter
Čistota půl zdraví

POZOR: Jak často byste měli dítěti měnit dudlík za nový? Má kratší datum spotřeby, než si myslíte!

8. 11. 2018

Podobně neznámá je životnost ručníků. Ať už je perete jakkoli často, s výměnou za nové nečekejte déle než 3 roky. Vlhké prostředí i vlhkost ručníků samotných je totiž přímo ideálním domovem pro nejrůznější bakterie. Stejně jsou na tom i parfémy s éterickým olejem. Pokud je však skladujete otevřené, je třeba vyměnit je už o rok dříve, tedy po dvou letech.

Na expiraci se musíte ohlížet i u obuvi, zejména u běžeckých bot a domácích papučí. Pokud jste náruživí sportovci a naběhali jste přes 400 km v jedněch botách, je po roce nejvyšší čas je vyměnit. Po tolika kilometrech boty ztrácí odpružení a nejsou už ze zdravotního hlediska pro vaše nohy vhodné. A výměnu domácích papučí je třeba udělat dokonce už po půl roce, aby se zabránilo riziku plísňové infekce.

Zapotřebí je hlídat i polštáře. Pokud je každé 2–3 roky nevyměníte za nové, mohou přijít bolesti krční páteře, která potřebuje být vypodložena polštářem držícím tvar. A to už polštáře po pár letech nesvedou. Potýkat se můžete i s roztoči, kteří ložní prádlo milují. A když zůstaneme u škůdců, účinek po stejné době ztrácí i repelenty. Lidé je často skladují doma mnoho let, protože je používají jen zřídka. Už ovšem netuší, že po dvou letech na sebe lijí páchnoucí vodu bez účinku.

V kuchyni už si dáváme na datum spotřeby větší pozor. Ale pod drobnohledem máme většinou jen potraviny rychlé spotřeby. Co třeba takové koření? Používáme ho často, přesto se ho nespotřebovává mnoho. Pokud ztratí svou vůni nebo chuť, měli bychom ho nahradit novým. Ať už však chutná, jak by mělo, nebo ne, vyměnit bychom ho měli vždy po třech letech.

1
2
Autor: ryn

Diskuze