Teenager kouří a pije
Zdroj: Profimedia
Velké problémy

Pili jste a kouřili jako náctiletí? V dospělosti vás díky tomu čekají velké zdravotní problémy!

Patříte k těm, kteří už jako teenageři holdovali alkoholu, nevyhýbali se bujarým večírkům a kouřili? V dospělosti toho nejspíš budete dost litovat, ale už to nepůjde vrátit zpět. Čekají vás totiž pravděpodobně dost nepříjemné zdravotní komplikace.

U teenagerů, kteří pijí alkohol a kouří, je vyšší pravděpodobnost, že v životě budou mít srdeční mozkovou příhodu než u těch, kteří se těchto neřestí zdrží. Tvrdí to studie zveřejněná v European Heart Journal.

Studie ukázala, že tepny těch, kteří pravidelně pijí a kouří, začaly tuhnout v době, kdy jim bylo 17 let, což zvyšuje riziko srdečního záchvatu. Bylo také zjištěno, že ti, kteří včas přestali pít a kouřit, se srdečním problémům mohli vyhnout.

Podle BBC bylo mezi lety 2004 a 2008 studováno 1266 mladých lidí. Byli součástí programu Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), který dokumentuje zdraví 14 500 rodin v oblasti Bristolu. Všichni účastníci museli hlásit veškeré své pití a kouření - například kolik cigaret denně do té doby kouřili a od kdy. Také museli uvést věk, kdy začali konzumovat alkohol. Byly provedeny testy, aby se zjistilo, zda jejich tepny ztuhly. "Zjistili jsme, že je pití a kouření v dospívání, spojeno s arteriálním ztužením a progresí aterosklerózou. Bylo také zjištěno, že pokud dospívající mládež přestala kouřit a pít ještě během dospívání, jejich tepny se vrátily do normálu - což naznačuje, že existují příležitosti k zachování arteriálního zdraví od mladého věku," říká prof. John Deanfield z Ústavu kardiovaskulárních věd UCL a také hlavní autor studie.

Bylo odvozeno, že ti, kteří kouřili více než 100 cigaret nebo pravidelně konzumovali alkohol, byli vystaveni většímu riziku, že budou trpět ztuhlými tepnami, než ti, kteří kouřili 20 cigaret či denně vypili méně než dva alkoholické nápoje.

"Zranění krevních cév nastává velmi brzy v důsledku kouření a pití. Spojení těchto dvou neřestí je ještě více škodlivé. Přestože studie ukázaly, že dospívající mládež v posledních letech kouří méně, přibližně jeden z pěti mladých kouřil do věku 17 let. V rodinách, kde byli rodiče kuřáci, bylo pravděpodobnější, že teenageři budou kouřit, "říká Dr. Marietta Charakida.

Škody však mohou být odvráceny. Nikdy není příliš pozdě na to, abyste udělali změny, které by vám nakonec mohly ušetřit život. "Tato studie naznačuje, že poškození tepen může nastat i u mladých, což vede k vážným problémům v budoucím životě. Přestat kouřit, je nejlepší a jediná věc, kterou můžete udělat pro ochranu svého srdce. Pokud pijete, snažte se zajistit, aby to nebylo nadměrné, "říká profesor Metin Avkiran, asociovaný lékařský ředitel British Heart Foundation, který částečně financoval výzkum.

Autor: mk

Diskuze