Joan Howard
Zdroj: Twitter
Dlouho o tom nikdo netušil

Žena (95) měla doma celý život obrovské TAJEMSTVÍ! Odhalením pobouřila celý svět

Že babičky mívají domaschované různé věci, je úplně normální a běžná věc. Když se ale zjistilo, co všechno ukrývá doma Australanka Joan Howardová (95), pobouřila tím prakticky celý svět...

Lavinu diskuzí kolem záhadných "pokladů" této staré dámy rozpoutal deník The West Australian svým článkem. Žena totiž doma ukrývala rozsáhlou sbírku archeologických nálezů z blízkého východu.Ty nashromáždila z vykopávek v Egyptě, Sýrii či Izraeli během 60. a 70. let na zahraničních cestách coby manželka diplomata OSN. Teď žena čelí různým obviněním a tvrdé kritice!

The West Australian totiž nazval tuto paní "vykradačkou hrobů". "Využila své diplomatické volnosti, aby pátrala po starožitnostech, než se změnily zákony a stalo se to právně obtížné," napsal australský deník. Podle zpravodajské společnosti BBC není jasné, zda paní Howardové porušila státní nebo mezinárodní právo. Klidným to nenechalo ani samotného pracovníka egyptského ministerstva kultury. "Chceme vyšetřit, jak se tyto předměty nelegální dostali mimo Egypt," prohlásil Sabana Abdal Gauad. Káhira údajně požádala australské ministerstvo zahraničí, aby záležitost prověřilo.

A jakou hodnotu tyto nálezy mají? Dost velkou na to, aby vzbudily takový rozruch! Odborník na starožitnosti David Burridge ocenil sbírku Howardové na přibližně milion australských dolarů (cca 641 tisíc korun) . Obsahuje například pohřební masku egyptské mumie, nástroje staré přes 40 000 let, zbraně starověkých Římanů či mince a šperky z antického Egypta.

Jedním z nejoblíbenějších kusů Australanky je prý římská dýka, kterou objevila po boku kostry jejího bývalého majitele. Ke kritice se přidaly i Egyptské archeoložky. Monica Hannaová v otevřeném dopise velvyslanci Austrálie označila počínání Howardové za "chování piráta". Na twitteru se vyjádřila i její kolegyně Lara Lambová."Nenechte se zmýlit, vykrádání hrobů není archeologie. Je neetické a nemělo by být oslavováno," napsala rozhořčeně.

Autor: veh

Diskuze