Hokejová tragédie - 1
Zdroj: Profimedia
Navždy v našich srdcích

SMUTNÉ VÝROČÍ: Dnes je to pět let od historicky největší hokejové tragédie! Na tento den český národ nikdy nezapomene

Dnes je tomu pět let, co hokejovým světem otřásla tragická událost. Po pádu ruského letadla zahynul téměř celý tým Lokomotiv Jaroslavl. Mezi oběťmi byli i čeští hokejisté Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek.

5 fotek
"Raději bych jel do Moskvy tři dny autem, než letět letadlem," prohlásil hokejový člen národního týmu Jan Marek. Nikdo v té chvíli nemohl tušit, že jeho strach z ruských aerolinek se mu skutečně stane osudným. 

Osobnosti české hokejové scény, tátové od rodin a v neposlední řadě, mladí kluci, kteří měli život a skvěle našlápnutou kariéru před sebou. Letadlo ruského týmu Lokomotiv Jaroslavl se na své cestě do Minsku, kde měli hokejisté sehrát zápas, zřítilo. Vyjma jediného člena posádky nikdo tragickou nehodu nepřežil. 

Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel označil tuto nehodu za nejčernější den celé hokejové historie. Na počest byli tito tři nadaní hokejisté uvedeni 'in memoriam' do síně slávy. Navíc nikdo už nesmí obléknout dresy s jejich čísly. Čísla 4, 15 a 63 tak odešla do hokejového nebe s nimi.

Očití svědci prohlásili, že letadlo nestartovalo tak, jak mělo. Piloti se několikrát pokoušeli stroj zvednout do vzduchu. Povedlo se jim to až za ranvejí, když už jel stroj po trávě. Po několika momentech se ale letadlo zřítilo do vody. 

Jen těžko se slovy popisuje, co po tragédii v České republice nastalo. Národ ovládl smutek a vzpomínky na jedinečné okamžiky mistrovství světa, kde tito sportovci předváděli úžasné výkony. Fanoušci hokeje nikdy nezapomenou na legendární hlášku "Rachna kachna, to to letělo," kterou komentátor křičel do mikrofonu sedm sekund před koncem semifinálové bitvy se Švédskem na mistrovství světa 2010. 

Kluci, nikdy nezapomene...

 

Autor: sim

Diskuze