Pálení čarodejnic - 3
Zdroj: Profimedia
WUAAA!

HURÁ NA KOŠŤATA: Pálení čarodějnic se blíží! Co o něm možná nevíte?

Ke konci dubna neodmyslitelně patří pálení čarodějnic. Co k němu patří a jaké zvyky se drží?

V Německu se slavnost liší podle regionu, ve venkovských oblastech na jihu připomíná Pálení čarodějnic spíš náš první duben. Mladí lidé na sebe vzájemně vymýšlejí různé legrácky a vychytávky. V severním Dánsku, Norsku a Švédsku zase trvají na tradičním způsobu zapalování ohně. Z noci 30. dubna na 1. května tedy místní třou dvě dřívka o sebe, jako za starých časů.

Ve Švédsku se na Filipojakubskou noc ukáže, kdo je skutečný odvážlivec. Místní totiž vytvoří velikou hranici, kterou zapálí a dobrovolníci ji pak přeskakují. Největší oslavy jsou ale v univerzitních městech Uppsala a Lund, kde probíhají koncerty, předvádějí se studentské pěvecké sbory, lidé pořádají pikniky v parcích, a oslavu zakončují ohňostrojem.

Na české neobvyklé pálení můžete vyrazit do hlavního města, kde je pro děti připraven bohatý program na bobové dráze. V Brně nebude chybět již tradiční hudební festival, letos v čele s německou skupinou Guano Apes! Ale ať už budete kdekoli, nezapomeňte na strašidelné pomůcky, klacíky nebo děsivé masky. No a... košťata s sebou!

Autor: sib

Diskuze