Plastová láhev
Zdroj: Profimedia
Varování!

Opakovaně si doplňujete nápojem plastovou lahev? Zde je důvod, proč byste to NEMĚLI dělat!

Mnoho lidí si po dopití nápoje nechává plastové lahve, aby je znovu naplnili tekutinou, a opakovaně je používají. Jenomže opakované používání plastových lahví může být opravdu nebezpečné pro vaše zdraví.

Plastové lahve, které si koupíte v supermarketu, nejsou připraveny k tomu, abyste je používali znovu a znovu. Mnoho plastových lahví je vyrobeno z plastu obsahujícího chemickou látku Bisfenol A (BPA). Ta může být škodlivá pro vaše tělo, protože ovlivňuje vaše hormony. Dr. Marilyn Glenville varuje, že chemické látky, které byly zjištěny v některých plastových lahví, mohou může ovlivnit ovulaci a zvýšit riziko vzniku hormonálních problémů jako je například endometrióza či rakovina prsu.

Existuje další i znepokojivý aspekt opětovného použití lahví - množství bakterií, které najdete na jedné lahvičce. Výzkumníci testovali láhve, které sportovec používal po dobu jednoho týdne a to co na ní následně našli, je dost znepokojující! Láhev, která obsahovala mnoho bakterií, jich na sobě měla více, než mívá průměrně prkénko na toaletě. Tito vědci také zjistili, že 60 procent bakterií, které našli na lahvích, mohlo způsobit různá onemocnění.

Takže, co bychom měli dělat? Samozřejmě, že si s sebou na cesty budeme chtít vzít láhev vody. Za prvé bychom neměli opakovaně používat láhve od nápojů, které zakoupíme v obchodě, jež jsou určeny na jedno použití. Ekologické a nejzdravější řešení je, investovat do znovu naplnitelné lahve. Ujistěte se však, že neobsahuje žádné BPA! Můžete si kromě plastových znovu naplnitelných lahví koupit také skleněné nebo nerezové láhve.

Autor: mk

Diskuze