Křupání kloubů
Zdroj: Profimedia
Křupy, křup

ODHALENO: Co způsobuje praskání kloubů? Vědci na to konečně přišli!

16. 4. 2018

Napadlo vás někdy, z čeho vzniká typické lupnutí, které slyšíte, když si prokřupáváte klouby třeba na rukou? Vědci se tím dlouho zabývali a teď konečně přišli s překvapivým závěrem.

Tahle záležitost se týká patrně opravdu každého. Všichni máme tělo plné kloubů, které spojují naše kosti. Některé z nich se ale dají takzvaně prokřupat, což kolikrát pomůže lehce uvolnit menší zatuhnutí nebo odbourat bolest. Při této činnosti pak dochází ke zvuku, který se dá laicky nazvat lupnutí. Odkud ale tento zvuk pochází?

Napadlo vás například, že zvuk vzniká třením kostí a chrupavek? nikoliv. Vědci se touto problematikou zabývali opravdu dlouhá léta. Až ve chvíli, kdy si odborníci z pařížské technické vysoké školy École Polytechnique a z univerzity ve Stanfordu v USA sestavili matematický model spolu s geometrickým zobrazením kloubu, přišli konečně na to, co to způsobuje. Mohou za to mikroskopické bublinky v kloubové tekutině!

„Zvuk, který vznikne, když člověk praskne klouby, způsobí částečný rozpad bublin v tekutině kloubu. Může jít o několik bublin, ale my jsme se přesvědčili o tom, že už prasknutí jedné jediné bubliny je dost silné na to, aby vznikl onen typický zvuk,“ objasnil profesor Abdul Barakat záhadu praskání kloubů.
 

Autor: bin

Diskuze