Co se stane když letadlu za letu vypadne motor?
Zdroj: Instagram
Bezpečné létání?

ODHALENÍ: Tohle piloti dělají během každého letu. Kdyby o tom pasažéři tušili, vypukla by panika!

Létání letadlem přestavuje pro jedny potěšení z krásného výhledu a rychlé přepravy, pro druhé zase hodiny trvající muka, během kterých si přejí stát už nohama na pevné zemi. Ale ať už nadšenci nebo ti vynervovanější, při vypovězení všech motorů by panika vypukla u všech.

Létání je sice oproti silniční dopravě vyzdvihováno jako to bezpečnější, ale má i svoje mouchy. Když v letadle nastane technická porucha, stěží ho piloti odstaví u krajnice a počkají na odtahovou službu. U menších závad mohou přistát, u těch závažnějších už je situace o poznání horší. Jako jedna z těch fatálních poruch leckoho napadne například vypnutí motorů. Jak se ale ukázalo, není v takové situaci důvod k panice.

Odborníci z letectví nyní přišli s fascinujícím odhalením. Nejenže letadlo může bez motorů nadále klouzat po obloze, ale dokonce to dělá zcela běžně. Autor knihy Cockpit Confidential, Patrick Smith, přirovnává tuto situaci k vypnutí motoru v autě při jízdě z kopce.

„Pro proudové motory to není ani trochu neobvyklé, sestupovat k tomu, co piloti nazývají letový volnoběh. Motory stále fungují a napájejí klíčové systémy, ale neposkytují žádnou podporu. Bez motoru jste letěli už mockrát, aniž byste o tom tušili. Stává se to téměř na každém letu,“ vysvětluje Patrick pro ladbible.com. Britských kapitán dálkových letů k tomu ještě dodává: „Typicky může letadlo volně letět asi dvě míle na každých 1000 metrů nadmořské výšky.“ Tedy už žádná panika, když uslyšíte utichat motory. To jen volně plachtíte po obloze.

Autor: ryn

Diskuze