Optický test - 2
Zdroj: Twitter
Zajímavé

OČNÍ TEST: Vidíte zelené nebo modré obdélníky? Podle toho zjistíte, jak jste na tom se zrakem

Tento test není tak snadný, jak se může na první pohled zdát. Otázka je jednoduchá! Jaké barvy vidíte na obdélnících výše, zelenou nebo modrou?

Tento nový oční test z Anglie činí zdánlivě snadnou otázku mnohem obtížnější, než jak se původně zdá. Optici z Optical Express sestavili tento malý kvíz. Požádají vás, abyste vypsali barvy pěti různých čtverců. Odstíny čísel 1 a 3 jsou pro většinu lidí nejjednodušší - ty jsou jasně modré. Ale ostatní odstíny jsou pro většinu lidí trochu obtížnější.

Tisíce lidí bylo požádáno, aby identifikovalo pět barev na obrázku. Zvláště druhá a čtvrtá barva se ukázala jako nejobtížnější pro nejvíce lidí. Jedna třetina dotázaných uvedla, že jsou přesvědčeni, že druhý odstín byl modrý. Ve čtvrtém odstínu dvě pětiny lidí uvedly, že také viděly modrou barvu. Přesto jsou tyto odpovědi špatné, protože jak obdélník 2, tak obdélník 4 jsou zelené.

Podle optiků, kteří test provedli, je na čtvrtém čtverci prominentní barva zelená, ale má také trochu modré v odstínu Tifanny. Také jste tipovali barvy špatně? Nemusíte zoufat! Rozhodně to neznamená, že jste slepí nebo je s vaším zrakem něco v nepořádku. Optici vysvětlují, že všichni vnímají různé barvy různými způsoby. "Vnímáme barvu objektu v porovnání s jejími okolními odstíny, nikoli samotnou barvu," vysvětluje jeden z výzkumníků. Když u modrého čtverce vidíme zelené čtverec, naše mozky mohou snadněji identifikovat zelenou.

Jak je na tom váš zrak? Otestujte si ho s jednoduchou mobilní aplikací
Bacha! Tímhle si skutečně kazíš oči

 

Autor: mk

Diskuze