Leonardo DiCaprio - 1
Zdroj: Profimedia / oficiální zdroj
Zajímavé

Novým druhům pavouků dali hvězdná jména! Podle kterých slavných osobností je pojmenovali?

Podle hvězdných umělců a slavných světových vůdců, kteří podporují ochranu životního prostředí, vědci k jejich poctě pojmenovali 15 nových druhů pavouků. Jaká slavná jména tito často obávaní hmyzáci dostali?

5 fotek
Vědci objevili 15 nových druhů „smajlíkových“ pavouků a rozhodli se je pojmenovat po Davida Attenboroughovi, Baracku a Michelle Obamových, Leonardu DiCapriovi, Berniem Sandersovi, Davidovi Bowiem a dalších.

Ve studii publikované v Zoological Journal společnosti Linnean Society vědci podrobně popisují nové druhy pavouků zvané například Spintharus davidattenboroughi, S barackobamai, S michelleobamaae, S berniesandersi, S davidbowieiand nebo S leonardodicaprioi.

„Při vybírání jmen pro tyto pavouky jsme chtěli ctít lidi, kteří se postavili za lidská práva a varovali před změnami klimatu – světové vůdce a umělce, kteří propagovali rozumné přístupy k lepšímu světu,“ říká Ingi Agnarsson, profesorka z Vermontské univerzity v USA.

Až dosud byli žlutí „smajlíkoví“ pavouci rodu Spintharus – pojmenovaní podle vzru smajlíka na břiše – považováni za jeden z nejrozšířenějších druhů. Ovšem když vědci studovali pavouky z Jamajky, Kuby, Dominikánské republiky, Portorika, Floridy, Jižní Karolíny, Kostariky, Mexika a Kolumbie, zjistili, že tento rozšířený druh má mnoho příbuzných endemických druhů. Tým byl schopen identifikovat a formálně popsat zatím 15 nových druhů.

„Každý student, který při popisování pavouků pomohl, mohl některé z nich také pojmenovat. Někteří jim dali jména dokonce podle svých rodinných příslušníků,“ řekla Lily Sargeant, studentka, která na projektu také pracovala.

Autor: mk

Diskuze