Crazy Frog
Zdroj: YouTube.com
Kdo na něm vyrůstal?

NEZAPOMENUTELNÝ HIT: Crazy Frog slaví dvacet let od svého vzniku! Tohle jste o něm dosud nevěděli

Hudba je věčná. Zvlášť ta velmi zapamatovatelná. To platí i v případě slavného, tak trochu ujetého songu Crazy Frog s ještě ujetějším videoklipem a škaredým animovaným protagonistou! Jaké jsou ale vůbec počátky téhle zpívající zelené žáby?

To si nemůžete nepamatovat! Otravná vlezlá melodie a škaredý maskot v hlavní roli. Tak by se dal popsat slavný hit z osmdesátých let minulého století. Ano, už tak je to dlouho, celých dvacet let „žije“ tenhle žabák s námi! Před čtrnácti lety válcovala tahle vokálně-elektronická nahrávka od konečného tvůrce Axela F. většinu hitparád, a to nejen těch evropských. Škaredou modrozelenou žábu brázdící ulice velkoměsta, jež vydává zvuk připomínající motor, poslouchali všichni. Rádia byla písní doslova „napumpovaná“. Podmanivá a krutě zapamatovatelná melodie: „A ring ding ding ding ding, A ring ding ding dingdemgdemg" obletěla celý svět. A teď tedy k věci, kde se tenhle šílený nápad vzal? Tomu byste nevěřili!

Děkujme studentovi Danielu Malmedahlovi, který se během svého audiovizuálního projektu pokusil skutečně napodobit zvuk motoru s vnitřním spalováním. Vtipnou nahrávku vyvěsil na internet, tam si ji později všimli producenti švédské televize a jeden z prvních virálů byl na světě. Daniel po dlouhém přemlouvání nakonec veřejně v televizi v živém vysílání odprezentoval tenhle svůj bláznivý nápad. Známý švédský herec, grafik a producent Erik Wernquist pozvedl tento „počin“ na opravdický hit. V roce 2003 byla nově vytvořená žába známá ještě jako The Annoying Thing (Otravná věc). V polovině následujícího roku si potenciálu téhle modré postavičky s chytlavou melodií všimla mobilní společnost Jamba! A tak „otravnou věc“ změnila na nám známého Crazy Froga. Netrvalo dlouho a stala se z něj světová celebrita.

Wernquist se však nechal slyšet, že kdyby tušil, že to bude jednou hit, nikdy by nedopustil, aby dostal tak hloupý název. Charakter jeho písně a celé postavy byl z jeho „dílny“ prý úplně jiný. Žádná škaredá žába a už vůbec ne šílená! Tak či onak, pravda je, že díky Crazy Frogovi vznikla další díla. Stal se předlohou dvou videoher a třech hudebních alb. A možná to nejzásadnější – lze říci, že přinesl základy virálních obsahů. „Crayzyho“ nelze nepoznat, nelze zapomenout! Ovšem o nejznámější verzi písně se postaral až Axel F., ten totiž udělal úspěšný remix. Na první příčce britské hitparády se song v jeho podání udržel celé 4 týdny! Švédsko, Belgie, Irsko, Švýcarsko, Austrálie i Nový Zéland. Tam všude byl Crazy Frog v hitparádách číslo jedna!

Autor: Mark

Diskuze