Muži mohou mít spolu děti - 1
Zdroj: Profimedia
Ta věda!

Neuvěřitelný objev vědců: Počít dítě budou moct i muži! Už se ví, jak na to

Co kdyby vám někdo řekl, že k početí dítěte už nebude potřeba žádná z aktivit, kterou jste doposud znali, nebo kterou vám nabízí moderní medicína? Vědci totiž přišli s dalším velkým objevem.

Zapoměňte na vše, co vám učitel biologie o početí dítěte na střední škole řekl. Vědci udělali další velký krok na poli asistované reprodukce. Jde o to, že vlastní dítě bude moci počít nejen muž, ale i žena, která například trpěla rakovinou, a léky ovlivnily její plodnost. Nebo třeba žena, která byla drogově závislá.

Vědci zjistili, že dokáží "obelhat" vajíčko tak, aby si myslelo, že je oploděné, a dokázalo se dál vyvíjet. Údajně bude možné, vyprodukovat dítě z kožních buněk. Samozřejmě, že tento výzkum není ani zdaleka u svého konce, ale je to velký posun k dalšímu biologickému evolučnímu vývoji.

"Naše práce zpochybňuje dogma, které je známé od doby, kdy embryologové kolem roku 1827 poprvé pozorovali savčí vajíčka a jejich oplodnění o 50 let později. Řekli, že pouze vajíčko oplodněné spermií může vést k vývoji a narození živého savce," řekl vedoucí vědecký pracovník Tony Perry, molekulární embryolog z University of Bath.

Nejspíš si ještě pěkných pár let počkáme na to, aby mohl mít homosexuální pár biologické dítě z vlastních buněk. Nebo aby žena, která trpí rakovinou, mohla počít dítě s její genetickou výbavou. Ale za takový objev, díky kterému jednou budeme schopni vytvořit život, má cenu bojovat. Vyřešilo by to celou řadu smutných osudů, kdy pár touží po vlastním dítěti, ale není mu to přáno.

Autor: sim

Diskuze